İnceleme

Foundation İnceleme

Foundation İnceleme
Baha Tan Oral

2 yeni strateji oyunu oynadım ne bu bolluk derken 3.sü çıkageldi ve hemen oynadım. Foundation diğer oyunlar kadar iyi hatta belki daha kaliteli bir yapım. Polymorph Games tarafından yapılan ve yayımlanan Foundatiom bir grup insanın krallığa, kiliseye bağlı yaşamını anlatan bir strateji oyunu. Oyundan daha fazla bahsetmeden önce oyunun Alpha versiyonda olduğunu, erken erişimde olduğunu yani gelişmek üzere olduğunu belirteyim.

Oyunda temel amaç bir grup insandan oluşan topluluk ile kasaba, köy, kale kurarak gitgide büyümek. Tabi bu durum sandığınız kadar kolay olmuyor. Başlıyoruz maceramıza. Az kişi olduğu için kişileri dağıtmakta güçlük çekiyoruz. Bir yere göndersek diğer yer açıkta kalıyor ötekisine göndersek diğer yerde sorun çıkıyor derken sonunda uygun bir düzen buluyoruz. Bu sırada 4-5 önemli binayı kurmuşuz bile. Şehrimizin ortasına bir pazar yeri açmışız, çıkardığımız ham maddeleri işliyoruz, gelişiyoruz yani. E bizim bu halimizi gören mülteciler durur mu bol bol göç gelmeye başlıyor köyünüze. Gelin gelin diyip hepsini kucaklayıp öpesiniz geliyor çünkü iş gücü her şeyden önemli durumda. Gelen kişilere de iş dağılımı yapıyorsunuz derken bir de bakmışsınız sorunlar başlamış. Kalacak yer derdi, kaynak derdi, kraldan-papadan istekler… Evet kral ve papa şimdi biraz bundan bahsedeyim.

Foundation’da Reigns oyununa benzer bir sistem mevcut. Nasıl örnekleyeceğimi bilemedim fakat Reigns güzel bir örnek oldu sanırım. Reigns’da krallığı yönetmek için kartları sağa ya da sola kaydırıyorduk, ne askeri gücü ne kiliseyi ne de kralın gücünü taşırmadan eşit tutmaya çalışıyorduk. İşte Foundation’da da tam olarak bu sistem var kral bizden bir şey istediğini yapıp yapmamak size kalmış. Fakat söz verip yapamazsanız faturası size kesiliyor söylemedi demeyin. Kilise ve halk için de aynı durum geçerli buraya kadar her şey net fakat işin içine seçim gelince sıkıntılar başlıyor. Örneğin Bir durum karşısında halkın mı, kralın mı yoksa kilisenin yanında mı olacaksınız. Bu seçimler oldukça önemli. Yeni binaları açmak için gerekli adımlar. Seçtiğiniz seçimlere göre köyünüz şekil alıyor bile diyebilirim.

Oyunda bir diğer hoşuma giden şey ise bina inşa etmek. Elbette direk basınca inşa olan binalarımız var fakat bunun yanında bir de özel olarak inşa ettiğimiz binalar var örneğin kaleler, kiliseler, kuleler, pazarlar… Misal bir kilise inşa edeceğiz. Buranın önce ana binasını koyuyor, ardından çeşitli eklemeler yapıyoruz. Kilisenin kulesi, kilisenin ek binası, kilisenin kapısı, kilisenin bayrağı, çanı… her şeyiyle biz ilgileniyoruz ve oldukça zevkli bir işlem.

Ticaret yolları, pazar sistemi, inşa sistemi, seçim sistemi gibi farklı özelliklerin bir araya gelip strateji oyunuyla buluşması bir de üstüne Polymorph Game’in tatlı, çizgi film vari grafikleri ile buluşmasıyla oraya gelmiş Foundation. Strateji seven, sevmeyen herkesin göz atması gerektiğini düşünüyorum.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

01

Karanlık İstila Bölüm Bir Kapak Galerisi: “Seç, Beğen, Al!”

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
Kapak A-1

Merakla Beklediğimiz Yerli Çizgi Roman “Karanlık İstila” İlk Sayısıyla Yakında Raflarda! – Okuyucu Dostu Ön İnceleme

M. Engin Topaloğlu22 Mayıs 2019
side

Mordhau İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
beast_wallpaper-1

Battle Brothers İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
Plague-Tale-Innocence-New-Screenshots-01-Header

A Plague Tale: Innocence İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
ClosetotheSun-review

Close To The Sun İnceleme

Baha Tan Oral16 Mayıs 2019
093858

Fade To Silence Çıktı

Baha Tan Oral27 Nisan 2019
avengers-endgame-group-shot

Bitti ama Biz de Bittik – Avengers: Endgame “Spoilersız” İnceleme

Bulut Şimşek26 Nisan 2019
phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.