DC

Filmle Yetinmeyenler İçin Bulunmaz Nimet: Wonder Woman/Yeni Dünya Cilt 1’i İnceledik!

Filmle Yetinmeyenler İçin Bulunmaz Nimet: Wonder Woman/Yeni Dünya Cilt 1’i İnceledik!
Bartu Yılmazer

Batman v Superman: Dawn of Justice filmi birçok yönden eleştirilse de kuşkusuz herkes tarafından beğenilen bir artısı vardı: Wonder Woman.

Gal Gadot’ın role muazzam uyumu(müziğin etkisini de unutmayalım tabii) sonrasında solo film için katlanan heyecan muazzam bir merak ile birleşerek sonunda bizi ilk kadın başrollü süper kahraman filmi ile baş başa bıraktı. Film belki bazı yönlerden eleştirildi ama çoğunluk bunun DC’nin en iyi filmi olduğu konusunda hem fikirdi. Peki, film size yetmediyse, Diana’nın maceralarına daha çok ortak olmak istiyorsanız ne yapacaksınız? İşte bu konuda size bir önerimiz var.

Son yıllarda bastıkları Superman ve Justice League kitapları ile DC evrenini kitaplığımıza getiren Yapı Kredi Yayınları bu kez de Amazon Prensesini okuyucuyla buluşturmuş durumda. Usta isim Grant Morrison’ın yazdığı, daha önce X-Men, Gambit, Batman gibi serilerden tanıdığımız Yanick Paquette’in çizdiği Wonder Woman -Yeni Dünya Cilt 1 geçtiğimiz günlerde 28 TL etiket fiyatıyla raflardaki yerini aldı. Anıl Bilge’nin çevirdiği, Hazel Bilgen’in editörlüğünü yaptığı Wonder Woman- Yeni Dünya  hakkında hafif spoiler içeren yorumlarımız için sizi aşağıya alalım.

2

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki belki de Yapı Kredi Yayınları’nın diğer çizgi roman şirketlerine göre en büyük artısı bastıkları çizgi romanların boyutu. Ülkemizde basılan çizgi romanlar genelde boyutları küçültülmüş bir şekilde basılıyor ve bu durum benim gibi cilt biriktirmeyi sevenleri bir nebze üzüyor. YKY ise orijinal boyutlara sadık kalarak bu alanda bir liderlik görevi üstleniyor. Umuyorum ki bu tercih yaygınlaşır ve kitapların boyutlarını daha büyük görebiliriz.

Yazımızın başında Wonder Woman filminden bahsetmemizin bir nedeni de aslında kitabın filmle olan bağlantısı. Kitabı okumaya başladığınızda göreceksiniz ki filmin özellikle ilk bölümleri neredeyse buradan ilham almış durumda. Neredeyse dedim çünkü elbette ki film senaryosu için daha uygun bir şekilde bazı noktalar değiştirilmiş. Ares yerine Herkul’ü görmek, Diana’nın meşhur görünmez uçağı bunlardan sadece bazıları.

6

Kitabımızın ana konusu ise Diana’nın Themyscira’dan ayrılmak istemesi ve Amazonların artık gerçek dünyayla bağlantı kurmasını arzulaması. Genç ve güçlü olan Diana’nın farklı maceralar yaşamak istediğini aynı filmde olduğu gibi burada da görüyoruz. Bu nedenle de Steve’e yardım etmeye aşırı meraklı olması da bizi şaşırtmıyor doğrusu. İşte bu noktadan sonra olaylar erkeklerin dünyası ve cennet adası arasında adeta mekik dokuyor.

Açık konuşmak gerekirse kitabın tamamen bu konuya odaklanması bende bir nebze hayal kırıklığı yarattı. Annesinin sürekli Diana gitmesin diye uğraşması, kitabın bir kötü adamının bulunmaması ve aksiyon eksikliği ilk göze batan eksiler olarak dikkat çekiyor. Aynı şekilde karışık anlatımı ile tanıdığımız Morrison’ın bolca flashback kullanması ve bunu yaparken uyarı bulunmaması eğer dikkatli bir okuyucu değilseniz sizin hikayeden kopmanıza neden olabilir. Bu bakımdan eserin hikaye açısından zayıf olduğunu söylemek durumunda kalıyoruz.

3

Bu olumsuzlukların bir de karşı tarafı var elbette. Wonder Woman- Yeni Dünya adeta bir görsel şölen. Hatta o kadar büyük bir şölen ki ara ara kitabı açıp sadece sayfalara bakmanıza bile neden olabilir. Burada kastettiğimiz büyük parçalar ise panel kullanımı ve renklendirme. Elbette ki çizimlerin de etkisi var ancak panellere ayrı bir parantez açmamız gerekiyor.

Oldum olası klasik 6 ya da 8 panelli çizgi roman sayfaları bana çekici gelmemiştir. Ne kadar eser okursanız bu tarz sayfalardan da o derece bıkarsınız. İşte bu nedenle Wonder Woman adeta sizi kurtarmaya gelmiş bir kahraman gibi karşımıza çıkıyor. Sayfalarda asla belirli bir sayı gözetilmemiş, bunun yerine hikayeye uygun şekilde boyutu belli olmayan paneller kullanılmış. Bunların ayrımları ise kement ya da yıldızlar gibi WW’a özgü işaretlerle sağlanmış. Renklendirme ise yerine göre canlı yerine göre daha karanlık, ancak burada kesinlikle filmdeki gibi aşırı bir siyahlıktan söz etmiyoruz. Gece ve gündüz o derece iyi yansıtılmış ki bu özellik sizin maceraya tutunmanızı bir nebze daha arttırıyor. Bunu yaparken de güneş ya da ay değil de kostümlerin renklerinin tonunun değişmesi oldukça güzel bir ayrıntı.

5

Açıkçası bu eser tam bir giriş kitabı olarak karşımızda duruyor. Belirli bir kötü kullanılmadan sadece Diana’nın evinden ayrılmasının işlenmesi olumsuz olsa da özellikle görselliği ve Diana’nın çekiciliği ile gelecek maceralar için umut veriyor. DC evreninde geçen her esere balıklama atladığımız şu günlerde eğer daha fazla Diana görmek istiyorsanız maceraların en başını anlatan bu kitaba bir göz atmanızı öneririm.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Bartu Yılmazer

Cizgiroman.com Genel Yayın Yönetmeni

Daha Fazla DC

marvel-studios-logo

Marvel Stüdyoları Moon Knight Filmi Düşünüyor!

Barış Çakır23 Nisan 2018
Raven_Daughter_of_Darkness_Vol_1_1

Yeniden bir Mini-Seri ile Karşımızda! : Raven – Daughter of Darkness #1

Melda Kavak23 Nisan 2018
jake_gyllenhaal_actor_beard_jacket_109237_1920x1080

Jake Gyllenhaal, Batman Rolü Hakkında Son Sözü Söyledi

Alperen Keser12 Nisan 2018
Roy_Harper,_Oliver_Queen,_Sara_Lance,_Nyssa_al_Ghul_and_the_League_of_Assassins

Arrow’un Sevilen Karakteri Yeni Sezonda Kesin Dönüş Yapıyor

Bulut Şimşek10 Nisan 2018
justice_league_2017___barry_hq___v2_by_duck_of_satan-db3kq4i

Solo Flash Filminin Adı Flashpoint Olmayacak!

Barış Çakır4 Nisan 2018
IMG_8910D9B99C45_1

İnceleme: Doomsday Clock#4

Carnage863 Nisan 2018
DC-ComicsGallery_20180418__Action1000_LeeCVR2_hirez_5aabfc6292f111.53853842

Şuana kadar duyurulmuş olan 25 Action Comics #1000 kapağı!

Akın İşleyen30 Mart 2018
shazam__by_xionice-d7xyxxz

Shazam! Filminde Tanıdık Bir Kahramanı Görebiliriz

Alperen Keser30 Mart 2018
7

Krypton Diğer DC Dizileri İle Ortak Bölüm Yapacak mı?

Bartu Yılmazer26 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.