Çizgi Roman

Film Bana Yetmedi Diyenlere: Justice League-Başlangıç İncelemesi!

Film Bana Yetmedi Diyenlere: Justice League-Başlangıç İncelemesi!
Bartu Yılmazer

Şu sıralar vizyonda olan Justice League izleyiciler tarafından hem olumlu hem de olumsuz birçok yoruma maruz bırakıldı. Şahsi fikrim filmin çok da kötü olmadığı, hatta beklentimin üzerine bile çıktığı yönünde olsa da filmin gişesinin nerelere ulaşacağı DC sinema evreninin geleceği için önemli bir mihenk taşı olacak gibi görünüyor.

Peki bu film tamamen orijinal bir hikaye mi yoksa ilhamını çizgi romanlardan mı alıyor? Sorunun yanıtı için sizleri Yapı Kredi Yayınları’nın bastığı Justice League Cilt 1-Başlangıç kitabına götürmemiz gerekli. New 52’nun ilk Justice League kitabı olan Başlangıç ülkemizde 2014 yılında basıldı ve şimdiye dek bir çok baskı yaptı. Her YKY çizgi romanında olduğu gibi orijinal boyutlara sahip olan eser 192 sayfa ve 25 TL etiket fiyatına sahip.

1

Film konusunu esas itibariyle çizgi romandan alsa da kitabın pek çok farklı noktası da bulunuyor. Örneğin maceramız Green Lantern ile Batman’in tanışması ve sonra Superman’in yanına gitmeleri ile giriş yapıyor. Tabii ki dikkatinizi çekmiştir ki filmde gözlerimizin en çok aradığı kişi Green Lantern’dı ancak ne yazık ki solo filmin etkilerini iyice unutturmak isteyen Warner Bros. onu henüz filmlerde kullanmaya hazır değil. Yine de flashback sahnesinde bir Green Lantern gördüğümüzü de unutmamalıyız.

Kitabımız New 52’nun başında geçtiği için henüz halkın kahramanları tanımadığı ve onlardan korktuğu bir dönem yaşıyoruz. Bazı kahramanlar bunu umursamaz ki aslında çekingen biri olan ve kimliğini gizli tutma uğraşındaki Flash’ın ciddi tedirginlikleri söz konusu. Yine kitapta en eğlenceli anlardan biri ekip üyelerimizin sırayla Batman’in güçleri olmadığını farkettikleri anlar oluyor. Onun hakkında bir çok efsane çıkmadı hatta Barry’nin onu vampir zannetmesi komedi unsurları arasında.

2

Savaşa gören geliyor şeklinde bir araya toplanan Justice League’in karşısında ise Darkseid bulunuyor. Filmde belki de henüz erken olduğunu düşündükleri için onu görememiştik ancak Steppenwolf onun elçiliğini yapmıştı. Aynı karakter kısa bir süreliğine Başlangıç kitabımızda da bulunurken filmde başrolde olan ana kutular da hikayede önemli bir yer tutuyor.

Filmlerin göndermede bulunduğu bazı şeyler ise bu kitap sayesinde karşımıza çıkıyor. Örneğin Wonder Woman filmindeki dondurma sahnesinin birebir bu kitaptan alındığını size söyleyebilirim. Yine Justice League filminde Batman’e ısrarla söyletilen balıklarla konuşuyor musun sorusu da Aquaman ile bu kitapta yanıt buluyor. Superman’in kaderi, kötü adamdan nasıl kurtulunduğu da Justice League filminin ilham aldığı bazı noktalar arasında. Kitapta ismi geçen bazı süper kahramanları henüz film evreninde göremedik ancak onun da kısa sürede gerçekleşeceğini umut ediyoruz.

3

Geoff Johns’un ustaca yazdığı bu macerayı yine son yılların en başarılı isimlerinden olan Jim Lee çizmiş ve bunu çok iyi başarmış. New 52 döneminin genelinde kullanılan çizim stilinin adımlarının burada atıldığını söylesek sanırım yanılmış olmayız.

Eğer film size yetmediyse ya da hikayenin temellerinin nerede atıldığını merak ediyorsanız Başlangıç alıp kitaplığınıza koymanız için mükemmel bir eser.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Bartu Yılmazer

Cizgiroman.com Genel Yayın Yönetmeni

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.