DC

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 3

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 3
Carnage86

SAYFA 22-23

Rorschach ziyaretine geldiği evde Batcave’i keşfediyor. Burada hem eski Rorschach’in Wathcmen#1’de Eddie Blake’in Comedian olduğunu keşfetmesine gönderme, hem de yeni Rorschach’in de eskisi kadar yetenekli oluşuna vurgu yapılmış.

Duvardaki saat  gece yarısına 4 dakika kaldığını gösteriyor.

Batman Tweedlum,Tweedle ve Mad Hatter’ı yakalarken sayfa 14’de gördüğü ikinci kartın ailesinin ölümünü hatırlattığını öğrendik.

SAYFA 24

Tamamı gözükmeyen biyotehlike amblemleri Watchmen#3’ün kapağına gönderme.

Adrian Veidt Luthor’un ofisindek  tabloya bakarak “Zevklerine ve arzularına hayranım Bay Luthor” diyor. Fransız ressam Léon Bonnat tarafından yaratılan eser İncil Yaratilis 32:22-32’deki olayı resmediyor. Orada güreştiği adam Yakup’a “Artık sana Yakup değil, İsrail denecek. Çünkü Tanrı’yla, insanlarla güreşip yendin.” diyordu.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Léon_Bonnat

SAYFA 26

Rorschach Batcave’de ve ancak bir canavarın böyle hatıraları saklayacağını düşünerek Batman’in geçmişi asla bırakamadığı tespitini yapıyor.

SAYFA 28

Comedian yaşıyor ve bu sefer Ozymandias ile kapışmak için hazır olduğunu söylüyor. Gülen yüz rozetini taktığını görüyoruz ve üzerinde kan yok.

Fanların ilk aklına gelen teori Dr.Manhattan’ın Comedian’ı tekrar yaratıp bir sebepten dolayı oraya göndermesi. İkincisi ise beyin tümörü olan Adrian Veidt’ın hayal görüyor olduğu. Luthor’un o sırada güvenlikçilerini çağırdığını biliyoruz. Benim aklıma gelen bir varsayımlardan ilki Comedian’ın bir şekilde kendine sahte bir ölüm düzenlemesi ve hatta Veidt’ın ifşasında önemli bir payı olması. Diğer tahminim ise aslında gördüğümüz kişinin kılık değiştirmiş Dan Dreiberg oluşu. İlk iki sayıda Dan ile Laurie’yi görmesek de Ozymandias DC Evreni’ne gelmek için Archie’yi kullandığını gördük. Watchmen’in sonunda ise Laurie’nin babasınınkine benzer bir kostüm tasarlamakta olduğunu biliyorduk. “Dan Dreiberg hangi sebepten dolayı Veidt’a saldırsın ki?” sorusuna henüz bulabildiğim net bir cevap yok. Dr.Manhattan’ı geri getirmek için Laurie’yi kullanamayacağını söyleyen Veidt sırrını bilen eski arkadaşlarını öldürmeyi denemiş olabilir belki.

Kapanış alıntısı eserlerinde genelde yalnızlık temasını işleyen Carson McCullers’a ait. Burada bahsi geçen “vatan özlemi” Ozymandias’ın DC Evreni’nin kendi dünyasının daha iyi bir versiyonu haline getirme gibi bir amacı da olduğuna dair de bir gönderme olabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Carson_McCullers

İLAVE SAYFALAR

Olayların Aralık 2017’de geçtiğini öğreniyoruz.

Ferris Airlines Carol Ferris’in sahibi olduğu şirket. Kord Industries Ted Kord’a ait.  Genetech Flash’ın 1987’deki iki sayısında yer aldı. Dayton Labs Steve Dayton tarafından yönetiliyor. Sunderland Corporation Swamp Thing’in ezeli düşmanı Carlton Sunderland tarafından kuruldu. Big Belly Burger Metropolis’in favori fast food restoranı.

 

 

Kord_IndustriesDayton_Labs_001Adventures-Of-Superman-0441-Big-Belly-Burger

6136072-avery_carlton_sunderland

Sapphire Stagg Metamorpho’nun kız arkadaşı. Doc Dread Metamorpho: Year One #4’de tanıtılan süper kötü. Helga Jace Geo-Force ve Terra’ya güçlerini veren bilim insanı.

Metainsan İşleri Departmanı, Normalötesi İşler Departmanı’nın bir kolu ve şu anda bir Charlton Comics karakteri olan Sarge Steel tarafından yönetiliyor.

Sarge-Steel-Charlton-Comics-h2

1869575-helga_jace_01

Doc_Dread_01

Doomsday Clock’ın isminin kaynağı olan saatin gece yarısına üç kalayı gösterdiğine dair bir haber var.

Yeşil bir ateşin yok ettiği All-American Steel de Green Lantern’in orijin öyküsünü içeren All-American Comics #16’ya gönderme.

All-American_Comics_16

Doomsday Clock#2’deki detayları incelediğimiz bu yazıda göremediğiniz detayların olduğunu düşünüyorsanız  yorumlar bölümünde bunlardan bahsetmenizi rica ediyoruz.

 

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

16-superman-vs-terminator

Superman vs The Terminator Çizgi Roman İncelemesi!

Eren19 Şubat 2018
Justice-League-Review

Justice League’den Kesilen Superman Sahnesi Yayınlandı!

Emre Türkoğlu10 Şubat 2018
ey1fkbd8yxazodqualh5

Superman’in Bıyıkları Hayranlar Tarafından Az Bütçeyle Silindi: Kesinlikle Daha İyi!

Emre8 Şubat 2018
222

Son Dakika! Deadpool 2’nin Yeni Trailerı Yayınlandı!

Eser Yeşim7 Şubat 2018
Justice-League-Superman-Banner

En Kötüden En İyiye DC Sinematik Evreni’nin 5 Filmi!

Emre3 Şubat 2018
170325

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Emre2 Şubat 2018
GalleryComics_1920x1080_20160525_DCU_RB_Cv1_573a704d027bf0.76813922

DC Rebirth #1 İnceleme

Emre Türkoğlu30 Ocak 2018
Doomsday Clock#3

İnceleme: Doomsday Clock#3

Carnage8627 Ocak 2018
Doomsday Clock #4'

Doomsday Clock #4’ün Çıkış Tarihi Mart’a Ertelendi

Carnage8626 Ocak 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.