DC

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 3

Doomsday Clock#2 Detaylı Analizi Bölüm 3
Carnage86

SAYFA 22-23

Rorschach ziyaretine geldiği evde Batcave’i keşfediyor. Burada hem eski Rorschach’in Wathcmen#1’de Eddie Blake’in Comedian olduğunu keşfetmesine gönderme, hem de yeni Rorschach’in de eskisi kadar yetenekli oluşuna vurgu yapılmış.

Duvardaki saat  gece yarısına 4 dakika kaldığını gösteriyor.

Batman Tweedlum,Tweedle ve Mad Hatter’ı yakalarken sayfa 14’de gördüğü ikinci kartın ailesinin ölümünü hatırlattığını öğrendik.

SAYFA 24

Tamamı gözükmeyen biyotehlike amblemleri Watchmen#3’ün kapağına gönderme.

Adrian Veidt Luthor’un ofisindek  tabloya bakarak “Zevklerine ve arzularına hayranım Bay Luthor” diyor. Fransız ressam Léon Bonnat tarafından yaratılan eser İncil Yaratilis 32:22-32’deki olayı resmediyor. Orada güreştiği adam Yakup’a “Artık sana Yakup değil, İsrail denecek. Çünkü Tanrı’yla, insanlarla güreşip yendin.” diyordu.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Léon_Bonnat

SAYFA 26

Rorschach Batcave’de ve ancak bir canavarın böyle hatıraları saklayacağını düşünerek Batman’in geçmişi asla bırakamadığı tespitini yapıyor.

SAYFA 28

Comedian yaşıyor ve bu sefer Ozymandias ile kapışmak için hazır olduğunu söylüyor. Gülen yüz rozetini taktığını görüyoruz ve üzerinde kan yok.

Fanların ilk aklına gelen teori Dr.Manhattan’ın Comedian’ı tekrar yaratıp bir sebepten dolayı oraya göndermesi. İkincisi ise beyin tümörü olan Adrian Veidt’ın hayal görüyor olduğu. Luthor’un o sırada güvenlikçilerini çağırdığını biliyoruz. Benim aklıma gelen bir varsayımlardan ilki Comedian’ın bir şekilde kendine sahte bir ölüm düzenlemesi ve hatta Veidt’ın ifşasında önemli bir payı olması. Diğer tahminim ise aslında gördüğümüz kişinin kılık değiştirmiş Dan Dreiberg oluşu. İlk iki sayıda Dan ile Laurie’yi görmesek de Ozymandias DC Evreni’ne gelmek için Archie’yi kullandığını gördük. Watchmen’in sonunda ise Laurie’nin babasınınkine benzer bir kostüm tasarlamakta olduğunu biliyorduk. “Dan Dreiberg hangi sebepten dolayı Veidt’a saldırsın ki?” sorusuna henüz bulabildiğim net bir cevap yok. Dr.Manhattan’ı geri getirmek için Laurie’yi kullanamayacağını söyleyen Veidt sırrını bilen eski arkadaşlarını öldürmeyi denemiş olabilir belki.

Kapanış alıntısı eserlerinde genelde yalnızlık temasını işleyen Carson McCullers’a ait. Burada bahsi geçen “vatan özlemi” Ozymandias’ın DC Evreni’nin kendi dünyasının daha iyi bir versiyonu haline getirme gibi bir amacı da olduğuna dair de bir gönderme olabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Carson_McCullers

İLAVE SAYFALAR

Olayların Aralık 2017’de geçtiğini öğreniyoruz.

Ferris Airlines Carol Ferris’in sahibi olduğu şirket. Kord Industries Ted Kord’a ait.  Genetech Flash’ın 1987’deki iki sayısında yer aldı. Dayton Labs Steve Dayton tarafından yönetiliyor. Sunderland Corporation Swamp Thing’in ezeli düşmanı Carlton Sunderland tarafından kuruldu. Big Belly Burger Metropolis’in favori fast food restoranı.

 

 

Kord_IndustriesDayton_Labs_001Adventures-Of-Superman-0441-Big-Belly-Burger

6136072-avery_carlton_sunderland

Sapphire Stagg Metamorpho’nun kız arkadaşı. Doc Dread Metamorpho: Year One #4’de tanıtılan süper kötü. Helga Jace Geo-Force ve Terra’ya güçlerini veren bilim insanı.

Metainsan İşleri Departmanı, Normalötesi İşler Departmanı’nın bir kolu ve şu anda bir Charlton Comics karakteri olan Sarge Steel tarafından yönetiliyor.

Sarge-Steel-Charlton-Comics-h2

1869575-helga_jace_01

Doc_Dread_01

Doomsday Clock’ın isminin kaynağı olan saatin gece yarısına üç kalayı gösterdiğine dair bir haber var.

Yeşil bir ateşin yok ettiği All-American Steel de Green Lantern’in orijin öyküsünü içeren All-American Comics #16’ya gönderme.

All-American_Comics_16

Doomsday Clock#2’deki detayları incelediğimiz bu yazıda göremediğiniz detayların olduğunu düşünüyorsanız  yorumlar bölümünde bunlardan bahsetmenizi rica ediyoruz.

 

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla DC

ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

Engin Topaloğlu17 Şubat 2019
img_2770.jpg

JBC Yayıncılık ile Röportaj

Emre Türkoğlu11 Şubat 2019
Matt-Reeves-Ben-Affleck-The-Batman

BATFLECK Serüveninin Sonuna Mı Geldik? #EnginYorum

Engin Topaloğlu1 Şubat 2019
netflix-ottoman-rising-isimli-bir-mini-dizi-icin-hazirliklara-basladi-1541045264

Netflix’in İkinci Yerli Yapımı Ottoman Rising’ten İlk Detaylar!

Barış Çakır15 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Emre5 Ocak 2019
box

Açılın Yoldan “DC Universe” Geliyor: Titans 1. Sezon Spoilersız İnceleme

Bulut Şimşek3 Ocak 2019
aquaman-box-office-china

Aquaman’in Toplam Hasılatı Justice League’i Geçti!

Emre30 Aralık 2018
Aquaman-Jason-Momoa-Council-of-Kings-SR

Bir Kraldan Çok Daha Fazlası! Kahramanınızla Tanışın: Aquaman [Spoilersız Ön İnceleme]

Engin Topaloğlu27 Aralık 2018
DIG000415_1._SX360_QL80_TTD_

Aman Aman Neler Oluyor: Arrowverse’e “Crisis on Infinite Earths” Geliyor

Bulut Şimşek15 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.