Ünlüler

Devrim Kunter ile Çizgi Roman Üzerine Konuştuk! [Kısım 1: Yerli Üretim ve Film Uyarlamaları]

Devrim Kunter ile Çizgi Roman Üzerine Konuştuk! [Kısım 1: Yerli Üretim ve Film Uyarlamaları]
Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Kültür Üniversitesi’nde düzenlenen Geek Festival Avrasya 2017’ye katılmıştım. Etkinlik ile ilgili gözlemlerimi bu hafta içerisinde paylaşacağım.

Öncesinde festival kapsamında “Bilgisayar ve Çizgi Romanda Evren Yaratmak” konulu söyleşisiyle yer alan Devrim Kunter ile yaptığımız röportajı paylaşmak istiyorum. Seyfettin Efendi efsanesinin yaratıcısı ve Yabani dergisinin kurucusu Kunter ile çizgi roman üzerine konuştuk:

slideshow01

Engin Topaloğlu: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İlk sorum şu olacak: Bu mesleği seçmenizde en önemli unsur ne oldu? Hangi çizgi roman size bunu ben de yapabilirim dedirtti?

Devrim Kunter: Ya aslında öyle meslek seçme gibi olmadı benimki. 2010 yılında işlerim baya azalmıştı. Boş vakitlerimde sevdiğim bir şeyi yapayım diye düşünüyordum. Seyfettin Efendi’yi bir çizgi roman olarak haftada üç kare-dört karelik bir çalışma yaparak hayata geçirebilir miyim düşüncesiyle başladım. Hikayeyi haftadan haftaya geliştiriyordum. Tabi böyle haftalık yetiştirme temposu ayrı şey.  Belirli bir süre sonra hikayeyi güzel bir şekilde anlatamadığımı fark ettim. Bu arada da birçok insan “Yahu böyle yapma bunu, bir kitap olarak tasarla. Bu güzel bir şey, daha kalıcı bir şey olsun.” dedi. O şekilde biraz telkin ile biraz istekle  çizgi romana başlamış oldum yani. O zamanlar bunu kitap olarak yapayım, hem de kalıcı bir şey olur fikriyle çizgi romancılığa atıldım. (gülüşmeler)

Engin Topaloğlu: Peki Seyfettin Efendi dışında hangi iş ile uğraşıyorsunuz? Mesleğiniz nedir?

Devrim Kunter: Ben iç mimarlık mezunuyum ama hiç mimarlık yapmadım. Üç boyutlu modelleme ve onların animasyonu üzerine çalışıyordum. Ama işte dediğim gibi onu da uzun süredir yapmıyorum artık. Teknolojisinin gerisinde kaldım. 3D Max kaç çıktı en son? (gülüşmeler)

Engin Topaloğlu: Çizgi romanlara genelde ülkemizde ilgi DC-Marvel gibi yabancı kaynaklardan kaynaklanıyor. Şimdi yavaş yavaş Seyfettin Efendi, Şehzade Yangını gibi eserlerin ortaya çıkmasıyla birlikte yerli çalışmalara zaman içerisinde bir ilgi/yönelme oldu mu?

Devrim Kunter: Zaman içerisinde aslında yerli esere ilginin çok arttığını düşünmüyorum ama bazı şeyler fark ettirdi. Daha doğrusu şöyle bir şey var: Benim yaptığım tarzda biraz daha realist-gerçekçi çizgi roman diyeyim, o tip bir çizgi roman üreten uzun süredir yoktu. İşte Seyfettin Efendi ilk olarak 2013’de çıktı. O zaman eskiye oranla biraz daha fazla ilgi oldu. Dolayısıyla ondan sonra  “yerli çizgi roman da okunabiliyormuş” gibi bir imajla üreticiler açısından o konuda çalışmalar daha yaygınlaştı diye düşünüyorum. Okuyucu sayısı açısından ise çok fazla bir artış gözükmüyor şu an için. Diğer bir konuya bakarsak yurt dışı kökenli eserlerden film destekli gelenler iyi satışlar yapıyor. Deadpool veya Batman gibi marka olarak çok bilinenler ve mangalar iyi satış rakamlarına ulaşıyor. Yerliler satış olarak onların baya gerisinde kalıyor.

“NİYE BUNUN FİLMİ YOK DİYEN ÇOCUKLAR YÖNETİCİ OLUNCA ÇİZGİ ROMAN UYARLAMALARI YAPTILAR”

Engin Topaloğlu: Peki hikayelerinizi TV’ye, sinemaya uyarlama noktasında görüşmekte olduğunuz insanlar var mı? Bu konuda size herhangi bir teklif geliyor mu?

Devrim Kunter: Yok öyle bir şey olmuyor. Genelde o tip şeylerde sizin uğraşmanız gerekiyor. Böyle bir projem var, film yapalım falan diye… Ki bu noktada seyirci anlamaz, okuyucu anlamaz duvarına çarpıyorsunuz. Bizim yaptığımız işlerin film olması için bizim yaptığımız işleri okuyan insanların belirli yerlere gelmesi lazım. Şu anda Amerika’da çizgi roman üzerine filmler görüyorsak bunun sebebi şu anki CEO’ların, yönetmenlerin, oyuncuların çocukken çizgi roman okumasıdır. Bu insanlar da zamanında çocukken “Niye bunun filmi olmuyor?” diye düşünüyordu. Yaşları geldi, pozisyonları uygun oldu. Bu sektöre de yatırım yaptılar.

Engin Topaloğlu: Yani bu filmlerle ilgilenen insanlar, aynı zamanda çizgi roman aşığı insanlar…

Devrim Kunter: Mutlaka başlangıçta bu tip bir şey oluyor. Sonra zaten bunun para kazandırdığı görülünce herkes yapmak istiyor. Dolayısıyla o işin para kazandırdığının gösterilmesi lazım. Bu da anca ilk olarak gönüllülük esasıyla gerçekleşebilir. Yani çok uzun süreçler onlar Türkiye için diye düşünüyorum.

Engin Topaloğlu: Bir de şöyle bir şey var. Mesela Otis Abi’nin TV’ye uyarlaması yapıldı. Yılmaz Aslantürk, bu çalışmayı beğenmediğini söyledi. Yapımcılar eserin yapısını biraz bozabiliyorlar, değil mi?

Devrim Kunter: Beğenme beğenmeme durumu biraz izafi işte, Stephen King de yaptı. Hiçbir kitabının uyarlamasını beğenmezdi. Şimdi herhalde ya anlaşmayı ona göre imzalatıyorlar ya da ekstra “beğen parası” veriyorlar. Mesela “Dark Tower’ı beğendim” falan dedi. Ben de hiç beğenmedim, seyredemedim. Dolayısıyla o beğenme beğenmeme çok değişen bir şey. Yaratıcı bir şey yaratırken bir şeyi kurguluyor ama o kurguladığı okuyucuya ne kadar geçiyor, okuyucular başka bir şey mi düşünüyor. Onu çok fazla bilmiyoruz dolayısıyla herkes farklı bir şey de düşünüyor olabilir. Yönetmenin yaptığı çoğunluğa uygun bir şey olabilir veya alakasız bir şey de olabilir. Bir işin[Çizgi roman] başka bir işe[Film] dönüşmesi zaten sıkıntılı bir konu. Ayrıca ego sahibiyseniz ne yapılırsa yapılsın tabi ki beğenmezsiniz.

EnginYorum: Devrim Kunter ile konuşmamız bu kadar ile sınırlı değil. Röportajın devamı yarın, beklemede kalın :)

İyi okumalar!

Ünlüler
Engin Topaloğlu
@engint21

Mühendis adayı. Çizgi roman tutkunu. Şair,yazar ve türevleri...

Daha Fazla Ünlüler

2

Neymar Jr’ın Çizgi Romanı Satışa Çıktı!

Bartu Yılmazer13 Eylül 2018
avengers-infinity-war-3840x2160-dave-bautista-drax-4k-5k-13239

İşler Karıştı: Drax’ı Guardians of The Galaxy 3’te Göremeyebiliriz!

Emre7 Ağustos 2018
serkisanimalfarm

Hayvan Çiftliği Sinemaya Uyarlanıyor, Yönetmen Andy Serkis!

Emre7 Ağustos 2018
jw-Copy

Keanu Reeves John Wick 3’ün Adını Resmen Açıkladı!

Emre9 Temmuz 2018
maxresdefault

Mr. Robot’lı Bohemian Rhapsody Filminden İlk Fragman Yayınlandı!

Mustafa Akkuş15 Mayıs 2018
6

David Beckham’lı Muhteşem Deadpool Fragmanı Yayınlandı!

Bartu Yılmazer10 Mayıs 2018
4

Simon Pegg: Captain Britain Olmak İstiyorum!

Bartu Yılmazer10 Mayıs 2018
Avengers-Infinity-War-poster

KÖTÜ POLİS YORUMU: İNFİNİTY WAR (spoiler)

Yücel Can Yüksel30 Nisan 2018
man-of-steel-henry-cavill-superman-214349-1280x0

Henry Cavill, internetten öldüğünü öğrendi!

Akın İşleyen5 Mart 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.