Çizgi Roman

DC Rebirth #1 İnceleme

DC Rebirth #1 İnceleme
Emre Türkoğlu

New 52 serilerinin sona yaklaşması ile sonunda ülkemizde tüm çizgi roman yayıncılarının işbirliği ile Rebirth serisi çevrilmeye başlandı. Şubat ayı itibariyle tam anlamıyla başlayacak. Rebirth evreninin giriş sayısı ise JBC Yayıncılık tarafından geliyor.

Yazının tamamı spoiler içerir.

“Her saniye bir hediyedir.” sözüyle başlıyor. Wally dünyayı sevdiğini ama kayıp bir şeylerin olduğundan yakarıyor. Daha sonra ise Batcave’e geçiyoruz. Alfred soygun olduğundan bahsedince Batman soygunun Joker tarafından yapıldığını söylüyor.  Alfred “2 Joker yok sonuçta?” dedikten sonra BatmanHayır, 3 tane var” diyor. Hatırlarsanız eski seride toplam 3 Joker olduğunu öğrenmiştik.

Daha sonra ise birden Wally, Batcave‘e gelerek Bruce‘dan yardım istiyor. İlk önce onu Barry zanneden Bruce, bir türlü Wally‘i hatırlayamıyor. Daha sonra ise ona mektuptan bahsediyor ve hatırlaması gerektiğini söylüyor. Flashpoint‘teyken Barry‘nin Thomas Wayne‘den aldığı mektubu kastediyor. Bruce onu hatırlayamadıktan sonra ortadan kayboluyor.

RCO005_1464189112

Speed Force‘a geri atılan Wally, anılarını hatırlıyor. Flash‘la tanışıp Kid Flash olmasını, Iris halasını, Barry‘nin yerini alıp gerçek Flash olması ona tekrar güç veriyor. Fakat evrenin değişmesinin sebebinin Flashpoint olmadığını anlaması çok  sürmüyor. Biri dışarıdan müdahale ettiğini ve hayatlarını çaldığını söylüyor. Justice Society of America üyesi Johhny Thunder‘ın yanına gidiyor ama orada da fazla duramıyor.

Daha sonra karakolda bir sorgu sahnesine geçiyoruz. Sorgulanan kız,  geleceği gördüğünü ve geldiği yerde yiyeceklerin ücretsiz olduğunu söylüyor. Superman’in öldüğü lafına da gülümsüyor. Legion of Superheroes yüzüğünü görerek burayı kapatıyoruz. Bu kısım sayımızda kritik kısımlardan biriydi.

RCO010_1464189112

Bir sonraki kısımda Palmer‘ın üst üste derslerini iptal ettiği ve ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Öğrencisine bir video şeklinde mesaj bırakan Palmer, zamanda bozulma olduğunu ve mikroevrene gittiğinden bahsediyor. Öğrencisi Ryan‘a da bir kemer bırakıyor ve ona yardım etmeye mikroevrene çağrıyor. Ancak burada tam dikkatli olması konusunda bir mesaj verirken video duruyor. Bu kısmın devamını merak ediyorum gerçekten.

Ted Kord ve Blue Beetle ile karşılaşıyoruz. Blue Beettle serisine başlama gibi bir niyetim olduğu için burada görünce bir mutlu oldum. Aralarında kısa bir konuşma geçtikten sonra Beetle, okula geç kaldım bahanesiyle oradan uzaklaşıyor. Birden Doctor Fate çıkageliyor ve bilmediği işlerle uğraşmama konusunda Kord‘u uyarıyor. Onun aslında büyü olduğunu savunuyor. Doctor Fate de merak ettiğim karakter arasında yer alıyor. Justice League‘nin yeni Green Lantern üyelerinden birini Hal ile konuşurken görüyoruz. Sinestro’nun kim olduğunu soruyor. (ah be Hal Jordan sensiz JL mi olur?) O arada Wally artık eski dostlarını görünce gerçekten kayıp bir şeylerin olduğuna ikna oluyor. Oliver ve Dinah artık eskisi gibi sevgili değildi ancak aralarındaki kıvılcım devam ediyordu.

RCO017_1464189112

New 52 öncesi Superman’imizi işi gücü bırakmış, insanlardan gizli aile hayatına devam ettiğini görüyoruz. New 52’de ölen Superman’in geri dönmesini umut ediyor ancak Mr. Oz çıkagelip her şeyin göründüğü gibi olmadığından bahsediyor. Kafası karışan Clark ile bu kısmımız bitiyor. Daha sonra Atlantis‘in serin sularından çıkan Mera ve Aquaman’i görüyoruz. Romantik bir akşam yemeğinde Arthur, Mera‘ya evlenme teklif ederken, top yine Wally‘e geliyor. Linda‘ya giden Wally, orada da hüsna uğruyor. Keşke burada biraz daha duygusal bir sahne yapsalarmış daha iyi olurmuş.

Oradan oraya savrulan Wally, New 52‘deki siyahi Wally‘i görüyor. Normalde Wally‘nin babası Rudy iken, bu evrende babası Daniel‘miş. Teknik olarak kuzen durumuna düşüyürlar. Nasıl bir senaryo ise artık Wally‘nin aklına Barry‘nin yanına gitmek geliyor. Yahu ilk gitmen kişi o iken neden en son o? Gerçekten bayağı saçma geldi bana. Ölüm döşeğinde olan Wally‘nin, Barry‘nin yanına gitmesinin asıl amacı ona veda etmek. Mucizevi bir şekilde Barry onu hatırlar. Barry her şeyin Flashpoint yüzünden olduğunu düşünür ancak Wally durumu açıklar. Batcave‘de ise Comedian gülücüğünü bulan Batman’i görüyoruz. “Hiç bir şey sona ermez, Adrian” sözü ile noktayı koyuyoruz.

RCO034_1464189112

Sonunda DC‘nin özüne döneceğini sinyal veren bir sayıydı. Watchmen‘i evrene katarak büyük bir cesaret sergilediler. Gerçek Wally’i de özlemiştik. Yani gerçek denemez ama bizim için öyle. Sayıyı JBC’nin sitesinden satın alabilirsiniz. Hard cover olmasına rağmen 25 ₺ gibi güzel bir satış fiyatıyla çıktı.

 

 

 

 

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. Eslan

    30 Ocak 2018 at 17:36

    Antman and the wasp

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Emre Türkoğlu
@trkglemre

İletişim / contact; emre@cizgiroman.com

Daha Fazla Çizgi Roman

gplus4753490184038241954

Sonsuzluk Eldivenini Daha Önce Kullanmış 6 Marvel Karakteri!

Emre12 Aralık 2018
starlight-header1

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

Engin Topaloğlu10 Aralık 2018
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Emre8 Aralık 2018
cats

Daredevil Artık Marvel’ın Yeni Heimdall’ı! // War of The Realms

Emre6 Aralık 2018
brie-la

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Eren Ipeker4 Aralık 2018
26

Old Man Hawkeye İnceleme: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre3 Aralık 2018
Ekran Alıntısı (2)

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Emre30 Kasım 2018
venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.