İnceleme

Cumhuriyetimizin Işığında Çizgi Roman Okuru ve Geek Olmak

Cumhuriyetimizin Işığında Çizgi Roman Okuru ve Geek Olmak
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Uzun zamandır yoğunluğum dolayısıyla yapmayı planladığım çizgi roman incelemelerini ertelediğimin farkındayım. Bu sebeple sizlerden özür diliyorum. Yazılarımı daha sık yazmaya özen göstereceğim. Yapacağım incelemelerin öncesinde bugün Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü dolayısıyla cumhuriyet tarihimiz ile birlikte gelişen çizgi roman kültürünü değerlendirmek ve bu konuda görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Dolayısıyla bu yazının “tarih” konulu olmadığını önceden belirtmek isterim. Öyleyse değerli cizgiroman.com takipçileri, uzun bir girizgahın ardından başlıyoruz :)

İlk çizgi romanımı okuyana kadar bu kültürden yalnızca film uyarlamaları aracılığıyla haberdardım ve bu uyarlamaların mükemmel olduğunu düşünür ancak yine de eserleri okumaya yanaşmazdım. Bir gün internette gezinirken bir kitap gözüme çarptı. O zamanlar  “kitap” dışında bir tanım aklıma gelmiyordu. O “kitap” DC Comics’e ait Injustice serisi idi. Batman’i ve Superman’i bilmeyen yoktu. Çizgi roman takip eden de etmeyen de; film izleyen de izlemeyen de… Batman ve Superman bir tarihti. Dünyada pek çok nesil bu karakterleri tanıyarak büyümüştü. Injustice’in konusu ise oldukça ilginçti: Kısacası iki iyilik timsali kahramanın birbirinden bu kadar nefret etmesi ve savaşmasıydı. İlk çizgi romanımı okumaya bu vesileyle başlamıştım. Ardından Marvel, Image ve bağımsız serileri hızla takip etmeye devam ettim. Hayal dünyamın ötesinde sonu gelmeyen bir evrene adımımı atmıştım.

Bu adımımı da cizgiroman.com’da yazar olmak ve artık çizgi roman uyarlamalarını eleştirebiliyor olmam takip etmişti. Aradan zaman geçtikçe bir mesele kafamı kurcalamaya başlamıştı. Gerek film dünyası gerek çizgi roman dünyasında çeşitli gelişmeler yaşandıkça insanlar bu konuları tartışma noktasında hayal güçlerinin sınırlarını zorluyorlardı. Bir grup yazar tarafından geliştirilen karakterler arasında güç kıyaslaması, yayınevi hayranlığının getirdiği savunma mekanizması, yeni karakterler ve hikayeler geliştirme çabası… Tüm bunlar bana yaratıcılığımızın üst noktalara ulaştığını göstermeye başladı. Büyüklerimizin “abuk sabuk” diye geçiştirdiği ancak izlemekten bıkmadığımız, ekranlara kilitlendiğimiz sayısız kaliteli dizi ve filmi saymıyorum bile…

5504398-2389170602-marve-1500x968

Günümüze dayanan bu tespitimi daha detaylı açıklamadan önce ülkemizde çizgi romanın gelişimini bilmekte fayda görüyorum. 1950’lerde Tommiks ve Teksas ile başlayan bu ilgi devamında Tarkan ve Abdülcanbaz gibi yerli eserlerle devam etmiş, lakin 70’lere kadar devam eden bu durum 2000’li yıllara dek bir gelişme gösteremediği gibi kültürün bir parçası olmaktan da bir hayli uzaklaşmıştı. 2000’li yıllarda bu eserlere olan merakın artış göstermesinde ise hızla yayılan ve popüler kültürün bir parçası olan uyarlamaların etkisi büyüktü. Marvel ve devamında DC Comics’in film uyarlamalarını takiben ülkemizde çizgi romanlarını ve uyarlamalarını takip eden büyük bir kitle böylece oluşmuş oldu.

732ff18fcb9a3ce955a2fe9b987155adaf39c227

Yakın tarihimizde gelişen bu durum bana tarihçi Will Durant’în şu sözünü anımsattı: Bir halk düzenli müesseselere sahip olabilir fakat var olabilmesi, hala av peşinde koşulmanın sallantılı ve istikrarsız kaderine bağlı ise hiçbir zaman medeniyete geçemeyecektir.

Bir diğer deyişle temel ihtiyaçlarını teminat altına almayan bir toplum, ileride ortaya çıkacak sorunlar ile ilgileneceğinden medeniyetini oluşturması için gerekli vakit kalmayacaktır. Medeniyet, kültürün üzerine inşa edilmektedir ve bu süre belirli periyotlarla ifade edilemeyecek kadar uzundur. Bu temel ihtiyaçlardan en önemlisi özgürlüktür. Özgür bir toplum, tarihinden beri süregelen kültürünün üzerine gelişmiş bir yapı inşa edebilir. Bu yapıyı ekonomik, endüstriyel vb. alanlarda düşünebiliriz ancak konumuz gereği kültür-sanat hayatına odaklanmamız gerekir. Zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’mızın ardından kurulan ülkemizin gelişme süreci elbetteki kültür-sanat hayatını da doğrudan etkilemiştir. Bu etki yalnızca çağdaşlaşmayı sağlamamış, yaratıcılığın ve çağın öncülüğünü üstlenmemizin de önünü açmıştır. Çizgi roman, bu noktada basılı bir eğlence aracı olmasının ötesinde bir değerlendirmeye açıktır. Çizgi roman ve geek aktiviteleri olarak isimlendirebileceğimiz bu çalışmalar yaratıcılığımızın sınırlarını zorladığımızın açıkça bir göstergesidir ve bu da özgür bir ulus olmamızın, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sonucudur.

1024px-Atatürk_TBMM'den_çıkarken

Ulu önderimizin “Ben yapabilmek için mutlaka özgür bir ulusun çocuğu kalmalıyım.” sözünden de anlaşılacağı üzere yaratmak, hayal etmek, yazmak, çizmek -kısacası üretmek- kurguyu hobi edinen ve düşlerini yaşamlarının bir parçası haline getiren bizler için bir ilke olmalıdır.

Hayal kurmaya, hayallerinizi gerçekleştirmeye; çizgi ile, süper kahramanlar ile kalmaya devam edin değerli okuyucular. Hayallerimiz, özgürlüğümüz ile birlikte en yakın dostlarımız oldular. Onlara sahip çıkalım.

Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz! – Mustafa Kemal Atatürk

Bu vesileyle ülkemiz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin kurtuluş mücadelesinde boy gösteren değerli insanlarımızı saygıyla anıyor; bir kez daha Cumhuriyetimizin 95. yılını kutluyorum.

Sevgiyle kalın!

 

İnceleme
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla İnceleme

phantomdoc

Phantom Doctrine İnceleme

Baha Tan Oral20 Nisan 2019
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Arif Emre13 Nisan 2019
Untitled 6

Gülümseyin: Joker Fragman İncelemesi

Bulut Şimşek12 Nisan 2019
4DC54753-0660-4BEF-A584-79A10857F7B8

Netflix’e Eklenmesi İçin Film Önerebilirsiniz

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
game-of-thrones-episode-9-4

Game of Thrones: 8 Sezon Öncesi Hatırlamamız Gereken 8 Dönüm Noktası!

Arif Emre4 Nisan 2019
generation-zero-listing-thumb-01-ps4-us-28jun18

Generation Zero İnceleme

Baha Tan Oral3 Nisan 2019
tropico6_june2018_topimage2

Tropico 6 İnceleme

Baha Tan Oral30 Mart 2019
H2x1_NSwitchDS_Warparty_image1600w

Warparty İnceleme

Baha Tan Oral30 Mart 2019
maxresdefault

The Messenger İnceleme

Baha Tan Oral24 Mart 2019

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.