Çizgi Roman

Çizgi Roman İncelemesi: Marmara Çizgi’den Guardians of the Galaxy Cilt-1 (Kozmik Avengers)

Çizgi Roman İncelemesi: Marmara Çizgi’den Guardians of the Galaxy Cilt-1 (Kozmik Avengers)
Bartu Yılmazer

Merhaba değerli okurlar, bu sıralar her ortamda adını oldukça sıkça duyduğumuz Guardians of the Galaxy’nin Marmara Çizgi tarafından basılan çizgi romanını sizlere tanıtmaya karar verdik.

Cenk Könül’ün çevirisiyle basılan kitap 144 sayfa ve 27 TL’lik satış fiyatına sahip.

En baştan söyleyeyim, film ve çizgi roman birbirininden biraz farklı. Kitabı açtığınız anda, hatta kapağa baktığınız anda bunu anlıyorsunuz. İncelemenin devamında dediklerimin açıklığa kavuşacağından eminim.

Buradan sonra bolca spoiler olacak, şimdiden uyarayım.

Guardians of the Galaxy shot 2

Hikaye telefonla konuşan Meredith Quill’in bahçesine bir uzay mekiğinin düşmesiyle başlıyor. Meredith, yakışıklı uzaylıya ilk yardım yapıp elinde tüfekle ayılmasını bekliyor. Mekikten indiğini gördüğümüz yakışıklı uzaylı ayıldığındaysa tanışma faslı başlıyor. Yakışıklı uzaylı, Spartax Gezegeninin prensi J’son. Hikayenin zaten nereye gideceği bu noktada belli oluyor. (Evet, Peter’ın babası J’son isimli bir soylu uzaylı.) J’son, uzay mekiğini tamir edip gidene kadar romantik bir süreç yaşansa da J’son, Spartax’a geri dönüyor. Meredith ise karnında çocuğuyla bir başına kalıyor.

Size dediğim gibi, hikaye filme göre oldukça farklı ilerliyor. Bunun diğer bir örneği ise Meredith’in ölümü. Spartax soyunu yok etmek isteyen uzaylılar, tam da J’son düştüğü noktaya iniş yapıyor ve Meredith’i, Peter’ın gözleri önünde vuruyor. Peter da Meredith’in J’son’a doğrulttuğu tüfekle uzaylılara dalıyor.

IMG_00132

Peter’ın uzaya çıkış sahnesi de oldukça farklı. Ama bu konuda filmi daha çok beğendiğimi söylemeliyim. Zira Peter, çizgi romana göre NASA yoluyla uzaya kaçmış. Tabi eğer Iron Man’e yalan söylemiyorsa… Evet! Iron Man de Guardians of the Galaxy’nin üyesi. Hikayeye de oldukça güzel bağlanmış. Tony Stark, evrenin ona neler sunabileceğini merak ettiği için uzaya gitmeye karar veriyor. Fakat daha çok kafa dinlemek istiyor gibi davranıyor. Tabii, bela Tony’nin peşini bırakmıyor.

Galakside yeni bir kural var: Dünya’ya kimse dokunmayacak!

has-j-son-of-spartax-been-star-lord-s-father-all-along

Hikayenin asıl kısmına gelirsek, okurken oldukça eğlendim. J’son, hızla gelişmekte olan Dünya’yı galaksiler arası barışta tehdit unsuru olarak görmekte ve onların evrenin dengesini bozduğunu düşünmektedir. Bu yüzden Dünya’dan kurtulmak ister. Bunun için de Galaksinin koruyucularını hapse tıkması gerekmektedir. Planı da oldukça düzgün bir şekilde ilerler.

Star-Lord’u Dünya’ya gitmenin yasaklandığı konusunda uyarır. Daha sonra Badoon ırkını kışkırtıp Dünya’nın üzerine salar, Star-Lord duruma müdahale eder, Spartax ordusu da gelip Star-Lord’u babasının emriyle hapse tıkar. Finale doğru da pek değerli Groot’un yardımıyla hapisten kaçış başlar.

iron-man

Pek de detaya inmeden olayları size böyle anlatabildim. Fakat hala bahsetme gereği duyduğum bazı konular var.

Öncelikle Groot… Groot, çizgi roman serisine göre filmdekinden çok daha hızlı büyüyor. Ki bu karakteri daha güçlü yapmış. Tasarım olarak da biraz daha korkunç görünümlü bir karakter. Iron Man ise hikayeye cuk oturmuş, renk katmış. Onu daha farklı ve ilginç bir zırhla görüyoruz.

Genel olarak baktığımda oldukça güzel ve okunmaya kesinlikle değer olduğunu düşündüğüm bir seri. Aşırı keyifli anlatımının yanında karakterleri size çok iyi tanıtıyor. Daha önce de dediğim gibi sinemada gördüklerinizle seride okuyacaklarınız inanılmaz farklı. Fakat bu farklılık sizi rahatsız etmeyecekse kesinlikle okumanızı öneririm.

BUNU DA KAÇIRMA!

Thanos [#1-#6] Çizgi Roman İnceleme

Yorumları Gör (2)

1 Yorum

  1. Pingback: Thanos [#1 - #6] Çizgi Roman İncelemesi: Galaksinin En Hayırsız Evladı - Çizgi Roman

  2. İbrahim Kiraz

    4 Mayıs 2017 at 13:48

    Filmin hasılatı hakkında bilgi var mı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Bartu Yılmazer

Cizgiroman.com Genel Yayın Yönetmeni

Daha Fazla Çizgi Roman

justice-league-1094579

DC, Justice League’i Yeniden Başlatıyor!

Barış Çakır19 Mart 2018
609190._SX360_QL80_TTD_

BAYRAKLARI ASIYORUZ: X-Men Red #1

Melda Kavak10 Mart 2018
170325

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #10 [Final]: Batman – Bitmeyen Cadılar Bayramı!

Emre24 Şubat 2018
maxresdefault

Black Panther: Ayaklar Altında Bir Ulus Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

Eren Ipeker24 Şubat 2018
k

Deadpool Killustrated Çizgi Roman İncelemesi: Bir Varmış, Bir Ölmüş…

Eser Yeşim17 Şubat 2018
90_siege_2_dell_otto_variant_

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Emre14 Şubat 2018
GalleryComics_1920x1080_20160525_DCU_RB_Cv1_573a704d027bf0.76813922

DC Rebirth #1 İnceleme

Emre Türkoğlu30 Ocak 2018
img

Kalite Kokan Çizgi Romanlar #9: Watchmen – Çizgi Romana Buradan Başlamayın!

Emre21 Ocak 2018
avengingSpideyFeature

Avenging Spider-Man #1- #15 Çizgi Roman İncelemesi: Bela, Arkadaşlarla Güzel!

Eren Ipeker13 Ocak 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.