Çizgi Roman

Deadpool Killustrated Çizgi Roman İncelemesi: Bir Varmış, Bir Ölmüş…

Deadpool Killustrated Çizgi Roman İncelemesi: Bir Varmış, Bir Ölmüş…
Eser Yeşim

Kısa bir süre önce, “Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor.” incelemesi yazmıştım. İşte, ondan sonra, yine JBC’nin bastığı, devam niteliği taşıyan “Deadpool Killustrated” ile devam etmek farazi. Yine, yeniden “Deadpool şimdi herkesi şişe dizecek.” tonunda olan bu sayıda da sıra, klasiklerin karakterlerine geliyor. Bu açıdan, ülkemizde çıkan eski “Ayşegül” serisini hatırlatıyor hani: Ayşegül Tatilde, Ayşegül Sirkte… Ha o ha “Deadpool Marvel’ı öldürüyor, Deadpool Masal Karamanlarını öldürüyor…”

Şaka bir yana, “Neden Okuyayım?” sorusuna cevabım, Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor incelememdekiyle aynı: Deadpool’u astığım astık, kestiğim kestik hallerini seviyorsanız, parodilerden hoşlanıyorsanız, hele de “Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor”u okuduysanız, okuyun derim. Tekrarlamakta fayda var, elinizdeki ciddi bir çizgi roman değil, bir parodi. Bir yerde Deadpool, çok daha acımasız ve vahşi olan Bugs Bunny gibi. Ya da Kill’em All adlı film gibi, abartılı eğlencenin amaçlandığı bir yapıt. Derinliği olmaması normal. Sorguladığı çok mantıklı bir kavram var, gerek yazarı, gerek yazarla empati kuran okuyucuyu mest eden bir kavram: Dördüncü Duvar kavramı. Bu seriyi keyifli kılan da Deadpool’un Dördüncü Duvara kafa atıp durması. Hala göz atmadıysanız, mutlaka seriyi okumadan önce Dördüncü Duvar kavramını izah eden yazımıza göz atmalısınız. Çizgi romanı çoktan okuduysanız fakat Dördüncü Duvar kavramını detaylı bilmiyorsanız da göz atabilirsiniz.

Şimdi spoilerlı alana geçelim, henüz okumayanlar için aşağısı mayın tarlası gibi bir şey.

(İNCELEMENİN DEVAMI SPOILER İÇERMEKTEDİR)
x5

Konu kısaca şöyle: Marvel evrenini öldürdükten sonra Deadpool, tekrar tekrar geri gelip hikayelerini yeniden yaşamalarının önüne geçmenin yolunun, onları öldürmek olmadığını anlar; çünkü yazarlar, ne olursa olsun onlara yeni hikaye yazacak, kuklaları yapmaya devam edeceklerdir. (Bu katliamlara sebep olan versiyon Dreadpooldur ve kendisinin de birden fazla versiyonu olduğunu bilmektedir. Kaç tane Deadpool versiyonu olduğunu merak ediyorsanız, sitemizdeki yazıya göz atabilirsiniz. ) Yani Deadpool, karşılarına çıkıp onları öldürmenin işe yaramadığını fark eder.

Daha sonra katledeceği bir süper zeka grubundan yardım alarak, bu kahramanların ilk doğdukları yere, klasiklere gitmeye ve onları katletmeye karar verir. Yaratılan tüm karakterler, klasik batı edebiyatındaki karakterlerden esinlenildiğinden, klasiklerin karakterleri ölürse, esinlenilemeyeceği ve bu şekilde Marvel evreni de yaratılmayacağı için, Don Kişot’tan başlayarak yeni katliamına girişir. Kahramanları katlettikçe, esinlenildikleri karakterleri de birer birer öldürmüş olur.

x2
Kişisel bir görüşümü paylaşayım: Ben “Killustrated”ı, “Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor”dan daha çok beğendim, ama niye? Marvel Evreni’ni öldürdüğü çizgi romanda, öldürme yöntemleri çeşitli olsun diye Deadpool, nasılını sorgulayacağımız bir teknolojik desteğe sahip oluyordu. X-23 ve Daken’ı yaşam aktivitesi okuyan bir  üniteye bağlaması, zehirli jöle vs., bunlar okuma esnasında “Öeh, yok artık” dedirten şeylerdendi. Killustrated’da da kullandığı teknolojik materyaller var ama bunlar gökten zembille inmiyor, nasıl elde ettiğini görebiliyoruz.

Bir başka şey ise, yine bana göre, Marvel Evreni’ni öldürdüğü sayıda, hali hazırda karakterleri bildiğimizden kendisine alt yapı belirlediği yegane unsur Dördüncü Duvar kavramıydı. Buradaysa hem bu işlenmiş hem de Marvel karakterlerini, klasikler içindeki karakterlerle özdeşleştirme konusunda durulmuş. İnsan, klasiklere hakimse, çizgi roman karakteriyle kitap karakteri arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışırken keyif alabiliyor. Örneğin Vision’ın Pinokyo olması, ikisinin de insan dışı bir materyal olmasıyla bağlantılıydı. Galactus ile mitolojik bir yaratık, düşünüldüğünde çok uzak değil.  Ve Deadpool’un Don Kişot’u öldüreceği için üzgün olmasının da sebebi, ikisinin de kendi hikayelerinde deli kabul edilmesi.

Çeşitli yan olaylar oluyor, mesela zihnindeki sesi Frankestein’ın canavarıyla, kendi beyni aracılığıyla birleştirmesi yaratıcı, gidişata da farklı bir hava katmış. Nihayetinde de ulaştığı amaç, aslında Deadpool serisinin ulaşmak istediği amaç ile aynı: Karakterleri klişe bir gidişattan koparmak istiyor, hepsini klişe hikayelerin ana karakterlerinde olduğu gibi ilahlaştırmaktansa ölebildiklerini, ölebileceklerini ve bunun da aslında olumlu bir şey olabileceğini vermek istiyor. Bir yerde bakarsan, Game of Thrones’un amacıyla aynı aslında 😀

Tabii burada da bol bol karakter öldürebilmek adına, ölümler hızlı yaşanıyor.

x3

Konu Deadpool’un katliam hikayeleri olunca, kişisel olarak en beğendiğim ve en hoşlanmadığım ölümlerden bahsetmek istiyorum. Önceki incelemede olduğu gibi, herkesi teker teker sınıflandırmayacağım. Oturur çay demler “Eh be Wade, bir edebinle oturamadın yerinde” diye çemkiririz. Kişisel görüş tabii bu kısım, yorumlarda siz de kendi favorilerinizi paylaşabilirsiniz.:

(BENİM) EN SEVDİĞİM ÖLÜMLER:

  • Kafasız Süvari’nin Ölümü: Ghostrider dalıveriyordu kareye hani… Kafasız süvari göndermesi ve kelleye mum dikmesi hoşuma gitmişti. Orijinal hikayeyle de ilintili olması, adamın da “Başka bir canavarla karşılaşmayı beklemiyordum.” demesi güzel gelmişti.
  • Kaptan Ahab (Moby Dick hikayesi) ve Tayfasının Ölümü: Bu dediğim, gemiye ilk çıktığı zaman değil, sonra boğulmuş denizci taklidi yaptıkları zaman. Sürpriz, ben geldim!in yanı sıra, plan yaptığını görmek de keyifliydi. Akıllıca.

(BENİM) SEVMEDİĞİM ÖLÜMLER:

  • Ghost of Christmas Past Hikayesindeki Bey Amca: Ben o hikayeyi bilmiyorum diyenler için, Frankestein sahnesinden hemen önce silahla vurulan yaşlı amca. Genişletilebilecek bir konuydu, zira o hikayede yaşlı adamı ziyaret eden hayaletlerin ölümle bir alakası vardır, Deadpool’un da ziyaret sebebi bizzat adama ölümü getirmek. Kısaca üstünden atlanmış olması üzdü.
  • Pinokyo’nun Ölümü: Vision ölmüştü o şekilde, Deadpool Moby Dick’i öldürdükten sonra gemiye çıktığında “Sen nasıl geldin?” diyerek öldürüyor ve masal karakterleri ile çizgi roman karakterleri arasındaki bağı o an öğreniyordu. Pinokyoyu daha farklı ve daha ileri bir zamanda öldürebilirdi, arada bir bağlantı olduğunu kaptan Ahab’a saldırarak da öğrenirdi. Ayrıca Pinokyo tahtadan yapılma. Ateş ile ilgili güzel bir sahne çıkabilirmiş.
  • Mowli ve Dostlarının Ölümü: Bu tamamen kişisel. İçimdeki hayvansever ağladı da orada, bunu görmezden gelin…

x4

Bu sayıda ölümlerden çok, yer verilen karakterler hoşuma gitti. “Oliver Twist” olsun, Kafka’nın “Böcek”i olsun, Don Kişot… Mulan’a yapılan “Gördüğüm en çekici erkeksin” şakasının temelidir, Sherlock Holmes’un işi çözmesidir vesaire, hoştu. Son sayfadaki çalışma notlarına baktığınızda, aslında çok ilginç yerlere de ulaşabileceğini anlıyor insan. Cidden, Moriarty’den Doctor Doom olabilirmiş dedim. Robin Hood’dan güzel Hawkeye olabilirmiş, kıyasıya da çarpışma yaşanırdı. Bu tip şeyler…

 

Özetle, Deadpool’un klasik kahramanların peşine düştüğü bu hikayede işi daha zor. Bu ciddiyetsiz güldürü, Deadpool-sever bir bünyeniz varsa, gayet de hoşunuza gidecek türden.

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. R-Kopuk

    26 Haziran 2016 at 21:33

    Ya deadpool kendini öldürmesinin yollarını arıyorsa? Kök neden e ilerliyor gibi geldi bana.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman
Eser Yeşim
@UcanHardal

Daily Bugle'da çalışmak için sinema tv bitirdi. Gündüzleri senarist, geceleri suçla savaşıyor. Part time Batman'in uşağı. Özel gücü kitleler arasında görünmez olmak.

Daha Fazla Çizgi Roman

gplus4753490184038241954

Sonsuzluk Eldivenini Daha Önce Kullanmış 6 Marvel Karakteri!

Emre12 Aralık 2018
starlight-header1

“Sahip Olduklarının Kıymetini Bilmek İçin Bir Süre Uzaklaşmak Gibisi Yok.” – Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü İncelemesi

Engin Topaloğlu10 Aralık 2018
cats

Kahraman Tanıtımları: Ronin Kimdir?

Emre8 Aralık 2018
cats

Daredevil Artık Marvel’ın Yeni Heimdall’ı! // War of The Realms

Emre6 Aralık 2018
brie-la

Kahraman Tanıtımları: Captain Marvel Kimdir?

Eren Ipeker4 Aralık 2018
26

Old Man Hawkeye İnceleme: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre3 Aralık 2018
Ekran Alıntısı (2)

Thor’un Çekici Mjollnir’ın Anlatılmayan Yaratılış Hikayesi!

Emre30 Kasım 2018
venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.