DC

Çizgi Roman İncelemesi: Batman Rebirth #1

Çizgi Roman İncelemesi: Batman Rebirth #1
Eser Yeşim

Yıldıray Çınar‘ın elinden çıkma “DC Universe Rebirth: Batman #1” ile son günlerde sık sık karşılaşıyoruz. Merak edenler vardır, buyurun inceleme:

Ülkemizde, Yıldıray Çınar’ın özel kapağı, Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanı’ndan sağlanabiliyor. 26 Haziran’daki imza günü bile oldu. Scott Snyder ile beraber Tom King‘in yazar koltuğunda olduğunu görüyoruz. Tom King önceden de Marvel, Dc ve Vertigo için çeşitli işler yapmıştı. Kendisi aynı zamanda eski bir CIA ajanı. Mikel Janin ise DC’den yürümeye karar vermiş. Ortaya tadı damağımda kalan bir hikaye çıkmış. Ama uyarmakta fayda var, “Çizgi roman güzel ama ingilicçe. Bana göre güzel ingiliçcesi ama türkçe ne diyor bilemem, Allah bilir.” durumu var.

3

Varyant olduğu için fazla spoiler vermeden değineyim, kısaca şöyle: Bir yolcu uçağı, bir roket ile vurulur. Batman, yolcuları ve Gotham şehrini kurtarmak üzere harekete geçer.

Ben Scott Snyder‘ın işlerini çok beğendiğimden, Batman Rebirth #1’in havasından da çok hoşlandım. Batman’in diyalogları çok başarılı yazılmış. Kısa, bu yüzden bir yerde anlatılan anı görevi bile görebilecek bir hikayecik, gene de sonrasında olan bitenler için bir açık kapı bırakıldığından, beklemediğim anda boğazıma su kaçmış gibi oldum. Rebirth öncesi adını sanını duymadığım iki karakterle karşılaştım, biraz da mesele acaba sahiplenme problemlerine dönüşür mü dedim, bu tip bir merak ve kafa karışıklığıyla bitirdim okumayı. Batman ile ilgili, kişisel olarak en sevdiğim şey, diğer karakterlere nazaran, tehlikede olduğu hissini daha net algılıyor olmam. Başına her şey gelebilirmiş gibi bir his içerisinde oluyorum. Bu hikayede de, ana karakter olduğu ve ölmeyebileceği düşüncesinden sıyrıldım. Batman serilerinde biraz da öyledir çünkü, günü kurtaracak hissinden evvel kesin ölecek hissiyle doluyor seyirci. Öldüğü de oldu, doğruya doğru.

2

Bunun dışında Batman’in, Gotham’ın hak ettiği kahraman olduğu göndermeleri hoşuma gidiyor. Gotham’ın ve Batman’in, diğer DC hikayelerinden ayrıldığı nokta bu bence. Cidden, Batman Rebirth #1’in en beğendiğim yanı diyaloglar oldu. Zaten sayı kısa bir ana has olduğu için hikayenin nasıl geliştiğini #1’den bilmek mümkün değil şimdilik.

111

Paralel Evren‘e bu özel sunumu için teşekkürler. DC Comics adı altında Yıldıray Çınar’ı görmek de her vakit ayrı gurur verici. As bayrakları, as as!

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DC
Eser Yeşim
@UcanHardal

Daily Bugle'da çalışmak için sinema tv bitirdi. Gündüzleri senarist, geceleri suçla savaşıyor. Part time Batman'in uşağı. Özel gücü kitleler arasında görünmez olmak.

Daha Fazla DC

Comics-FeatureArt-692375002

Okuduklarım #1: Kısa ve Öz Değerlendirmeler

M. Engin Topaloğlu23 Şubat 2019
ben_0

Ben Affleck’ten Hayranları Yıkan Söz: “I Am Not Batman!”

M. Engin Topaloğlu17 Şubat 2019
img_2770.jpg

JBC Yayıncılık ile Röportaj

Emre Türkoğlu11 Şubat 2019
Matt-Reeves-Ben-Affleck-The-Batman

BATFLECK Serüveninin Sonuna Mı Geldik? #EnginYorum

M. Engin Topaloğlu1 Şubat 2019
netflix-ottoman-rising-isimli-bir-mini-dizi-icin-hazirliklara-basladi-1541045264

Netflix’in İkinci Yerli Yapımı Ottoman Rising’ten İlk Detaylar!

Barış Çakır15 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Arif Emre5 Ocak 2019
box

Açılın Yoldan “DC Universe” Geliyor: Titans 1. Sezon Spoilersız İnceleme

Bulut Şimşek3 Ocak 2019
aquaman-box-office-china

Aquaman’in Toplam Hasılatı Justice League’i Geçti!

Arif Emre30 Aralık 2018
Aquaman-Jason-Momoa-Council-of-Kings-SR

Bir Kraldan Çok Daha Fazlası! Kahramanınızla Tanışın: Aquaman [Spoilersız Ön İnceleme]

M. Engin Topaloğlu27 Aralık 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.