Oyun

Blue Whale Nedir? Oyuncular Tehlikede mi?

Blue Whale Nedir? Oyuncular Tehlikede mi?
Baha Tan Oral

Bu yazıyı yazmasam sinirden çıldıracaktım sanırım. Öncelikle neden bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüğümden başlayayım. Geçtiğimiz günlerde intihar eden birkaç insanın bu oyun yüzünden intihar ettiği düşünüldüğü için, bilinçsizce televizyonlarda ”Blue Whale ”video oyunu” çok zararlı, çocuklarınız tehlike altında!” gibi şeyler dendi

Öncelikle sabah programlarında bu kadar bahsedilmeseydi binlerce insanın zaten bu olaydan haberi yoktu. O programlar bilinçlendirmek yerine insanları haberdar etti. Hiçbir şeyden haberi olmayan çocuklar ailelerin zoruyla bunu dinlediler öğrendiler, e bizim çocuklar durur mu, baktılar şu oyuna büyüdü de büyüdü iş.

Philipp Budeikin adında psikoloji okuyan bir Rus genç, hasta ruhlu insanları yok etmek için böyle bir yönteme başvurmuş. ”Gelin sizle bir ”oyun” oynayalım.” diyerek  (bakın oyun diyorum video oyunu değil) başlayan oyunun sonuna gelindiğinde ise bu insanlar kendi kendilerini öldürüyor. Şuna bir açıklık getireyim ortada video oyunu yok; bu bir oyun, oyun bile değil bir deney, bir proje.

_96022378_rusyabluewhale

Bu ”oyun” 50 aşamadan oluşuyor bunlar ‘Sabah 3’te uyan’, ‘Korku videoları izle’, ‘Kendi kolunu kes’, ‘Dilini kes’ falan derken en son aşamada ise ”oyuncunun” bir yerden atlanması isteniyor. Şimdi asıl soru şu: ‘Nasıl oynanıyor?’ ”Haydi indireyim de oynayayım” ya da ”Blue Whale oyna yazayım oynayayım” gibi bir şey değil. Genellikle vk gibi platformlarda oynatılıyor. Neden Vk? Vk’da çocuk pornosundan tutun uyuşturucu satıcısına kadar her türlü pislik bulunmakta, işte bu yüzden Vk. Bu tarz insanları bulup, öldürtmek, intihara sürüklemek için. Bu yöntem ne kadar doğru tartışılır. Ki zaten bunu yapan kişi, Philipp Budeikin binlerce insanın ölümünden dolayı tutuklandı.

Yani 5-10 yaşında bir çocuğun İngilizcesi yetmez bile böyle bir şey için, istese bile başaramaz anlayamaz bunları. Video oyunları şirketleşirken, Türkler oyun yapmak için çırpınırken, başarılar elde ederken, dereceler alırken, böyle durumların yaşanması oyunlara olan güveni sarsıyor. İslamofobi mi dersiniz, GTA hilelerini plan diye göstermek mi dersiniz, video oyunları çocukları öldürüyor mu dersiniz, gazetelerde hardsun yazmak mı dersiniz (hiç bilmiyorsan google var be) daha da uzatabilirim bu listeyi, neler var neler…

Uzun lafın kısası: Her sektörde tökezlediğimiz gibi, oyun sektöründe de tökezliyoruz, ilerleyemiyoruz (evet sektör, bakın buradan da ayrı bir dosya konusu çıkar). Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda gerçekten fikirlerinizi görüşlerinizi merak ediyorum.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oyun

everything-game-social-051217-1024x538

Her Şey’in Oyunu Everything İnceleme

Baha Tan Oral18 Ocak 2018
europa-universalis-iv-logo_57y2

Ne Oynasak? #2: Europa Universalis 4

Emre Türkoğlu10 Ocak 2018
516127583_preview_G3xbtcX

Game Of Thrones Simülasyonu: Armello

Baha Tan Oral9 Ocak 2018
biomutant6004846-1503520758906

Biomutant Nasıl Bir Oyun Olacak

Baha Tan Oral6 Ocak 2018
best-gaming-wallpaper

2017 Oyunlar İçin Nasıl Bir Yıl Oldu?

Baha Tan Oral3 Ocak 2018
elder-scrolls-online

The Elder Scrolls Online: İnceleme

Baha Tan Oral1 Ocak 2018
maxresdefault

Easter Egglerin Tarih Ve Önemi

Baha Tan Oral31 Aralık 2017
thumb-1920-842558

Assassin’s Creed Origins: İnceleme

Baha Tan Oral31 Aralık 2017
fade-to-silence

Thq Nordic’ten Hayatta Kalma Oyunu : Fade To Silence

Baha Tan Oral31 Aralık 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.