Oyun

Blue Whale Nedir? Oyuncular Tehlikede mi?

Blue Whale Nedir? Oyuncular Tehlikede mi?
Baha Tan Oral

Bu yazıyı yazmasam sinirden çıldıracaktım sanırım. Öncelikle neden bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüğümden başlayayım. Geçtiğimiz günlerde intihar eden birkaç insanın bu oyun yüzünden intihar ettiği düşünüldüğü için, bilinçsizce televizyonlarda ”Blue Whale ”video oyunu” çok zararlı, çocuklarınız tehlike altında!” gibi şeyler dendi

Öncelikle sabah programlarında bu kadar bahsedilmeseydi binlerce insanın zaten bu olaydan haberi yoktu. O programlar bilinçlendirmek yerine insanları haberdar etti. Hiçbir şeyden haberi olmayan çocuklar ailelerin zoruyla bunu dinlediler öğrendiler, e bizim çocuklar durur mu, baktılar şu oyuna büyüdü de büyüdü iş.

Philipp Budeikin adında psikoloji okuyan bir Rus genç, hasta ruhlu insanları yok etmek için böyle bir yönteme başvurmuş. ”Gelin sizle bir ”oyun” oynayalım.” diyerek  (bakın oyun diyorum video oyunu değil) başlayan oyunun sonuna gelindiğinde ise bu insanlar kendi kendilerini öldürüyor. Şuna bir açıklık getireyim ortada video oyunu yok; bu bir oyun, oyun bile değil bir deney, bir proje.

_96022378_rusyabluewhale

Bu ”oyun” 50 aşamadan oluşuyor bunlar ‘Sabah 3’te uyan’, ‘Korku videoları izle’, ‘Kendi kolunu kes’, ‘Dilini kes’ falan derken en son aşamada ise ”oyuncunun” bir yerden atlanması isteniyor. Şimdi asıl soru şu: ‘Nasıl oynanıyor?’ ”Haydi indireyim de oynayayım” ya da ”Blue Whale oyna yazayım oynayayım” gibi bir şey değil. Genellikle vk gibi platformlarda oynatılıyor. Neden Vk? Vk’da çocuk pornosundan tutun uyuşturucu satıcısına kadar her türlü pislik bulunmakta, işte bu yüzden Vk. Bu tarz insanları bulup, öldürtmek, intihara sürüklemek için. Bu yöntem ne kadar doğru tartışılır. Ki zaten bunu yapan kişi, Philipp Budeikin binlerce insanın ölümünden dolayı tutuklandı.

Yani 5-10 yaşında bir çocuğun İngilizcesi yetmez bile böyle bir şey için, istese bile başaramaz anlayamaz bunları. Video oyunları şirketleşirken, Türkler oyun yapmak için çırpınırken, başarılar elde ederken, dereceler alırken, böyle durumların yaşanması oyunlara olan güveni sarsıyor. İslamofobi mi dersiniz, GTA hilelerini plan diye göstermek mi dersiniz, video oyunları çocukları öldürüyor mu dersiniz, gazetelerde hardsun yazmak mı dersiniz (hiç bilmiyorsan google var be) daha da uzatabilirim bu listeyi, neler var neler…

Uzun lafın kısası: Her sektörde tökezlediğimiz gibi, oyun sektöründe de tökezliyoruz, ilerleyemiyoruz (evet sektör, bakın buradan da ayrı bir dosya konusu çıkar). Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda gerçekten fikirlerinizi görüşlerinizi merak ediyorum.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oyun

Lego Marvel Superheroes 2

Lego Marvel Superheroes 2 Hikaye Fragmanı!

Carnage8613 Ekim 2017
The Evil Within 2

The Evil Within 2 Çıkış Fragmanı

Carnage8612 Ekim 2017
IMG_9374

Nintendo Switch’in Bu Çağın En İyi El Konsolu Olduğu Gerçeği!

Alwis25 Eylül 2017
ac_news_combat_overview_ncsa_293407

Assassin’s Creed: Origins’ten Yeni Fragman Geldi

Carnage8617 Eylül 2017
Kocakulak_Paint_logo

Oyun Sanattır: Beat The Game İnceleme

Emre Türkoğlu15 Eylül 2017
file_13280_Agent-PC

Rockstar Neler Yapıyor? (Bully2, Agent)

Baha Tan Oral15 Eylül 2017
Bethesda1

Bethesda 2017 Bitmeden Yeni Bir Oyun Geleceğini Duyurdu! (Bütün Bethesda Teorileri)

Baha Tan Oral15 Eylül 2017
0b41ea3fc5420170904144505997

Black Desert Online Türkiye’ye Geliyor

Baha Tan Oral14 Eylül 2017
Forza Motorsport 7

Forza Motorsport 7 Çıkış Tarihi Açıklandı

Carnage8610 Eylül 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.