Heartstone

Blizzard Hakkında (Blizzard Neden Başarılı?)

Blizzard Hakkında (Blizzard Neden Başarılı?)
Baha Tan Oral

World Of Warcraft çıkalı 13 yıl olmuş… hey gidi günler hey. Bir mmorpg olduğu için mi bu kadar başarılı? Grafikleri iyi olduğu için mi bu kadar başarılı? Bana sorarsanız Wow’un başarılı olmasının altında yatan tek sebep Blizzard. Blizzard oyuncusunu en çok önemseyen, oyuncusuna en çok değer veren şirkettir aksi iddia edilemez. Bunun bir çok örneğine şahit olduk. Örneğin içeriğini tam hatırlayamasam da, Blizzard hayranı bir çocuk evinde Blizzard için çok önemli olan bir eşya buluyordu (emin değilim fakat Diablo’nun ilk satışa sunulduğundaki kopyalarından birisi olabilir). Bunu Blizzard’a söylediğinde ise Blizzard o çocuğu hediye yağmuruna tutmuştu. Kimileri bu olaya kurmaca diyor. O yüzden başka bir örnek daha verelim.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen BlizzCon’da Blizzard çalışanları ” Çıkacak ama önümüzde düzeltmemiz gereken çok oyun var,yarım bırakarak gidemeyiz.”dedi. Diğer bütün şirketler en ufak bir istek olsa istenilen oyunu yarım yamalak bile olsa çıkartır (Valve hariç). Fakat Blizzard ise hala Warcraft 3’e dengeleme yapıyor. Bu gerçekten şaşırtıcı. Warcraft’ta bir çok harita olmasına rağmen sadece 4-5  haritanın oynandığını fark eden Blizzard boş durmuyor, ne de olsa sattık bitti demiyor, yıllar geçmiş demiyor. Ve bu huyları Blizzard’ı başarıya sürüklüyor. Dünyadaki en iyi oyuncu topluluğuna götürüyor. Hots’da istediği başarıyı yakalayamasada (ki onun bile hala oyuncu kitlesi var) Blizzard hala en güçlü şirketler arasında, hala yaptığı her türü tutturmakta. Neredeyse her hafta başı mmorpg çıkmakta ve kapanmakta, neredeyse her ay başı kart oyunu çıkmakta ve hüsrana uğramakta. Ama Blizzard kart oyunun yaptı ve tutu. Sebebi ne mi? Çünkü Blizzard oyunu yapmakla bırakmıyor. Ek paketlerle bunu destekliyor, sürdürüyor, güncel tutuyor. Oyun yapmak bir sanattır ve bir sanatçı yaptığı sanatı asla yetim bırakmaz, bırakmamalı. Bu güncellemelerin en büyük örneklerinden birini de Rockstar Games Gta V ile gösterdi. Oyunu bırakmayıp güncelleme yaptı ve bu güncellemelerden hiç para talep etmedi. İşte bu yüzden Gta V çıktığı günden beri en çok satanlar listesinde.

blizzard_games_icons___512_x_512___ico___png_by_elderwraith-dakzqki

Çok övdüm değil mi… Blizzard fan boyluğum tuttu evet. Peki hiç mi kötü yanı yok? Var… Var tabi olmaz mı! Gelelim Diablo 3’e. Blizzard’ın en büyük potansiyeli bu oyundaydı neredeyse. Ne oldu? Oyuncuyu özgür bırakmadı, oyunu güncel tutmadı, oyunun kökünü değiştirdi. Diablo 3’ü alacak insanlar Diablo severlerdi ama Blizzard ne yaptı Diablo’nun o Gothic havasını hiçe saydı, Diablo 3 ü aydınlık, parlak bir oyun yaptı. Oldu mu? O bile oldu da bir yere kadar. Şu an ki durumu ne yazık ki üzücü.

 

He bir de adamlar çok iyi sinematik yapıyor be. İzlerken tüylerim diken diken oluyor. Blizzard hikayeye çok önem bir firma. Okuyun! Boşa gitmesin bu güzelim lore. Bir çok kaynak, bir çok kitap var. Bu güzel hikayeden, bu güzel oyundan mahrum kalmayın.

Uzun lafın kısası piyasanın en iyi şirketidir benim için Blizzard. Yaptığı işi en iyi yapan şirkettir, aldığı parayı da sonuna kadar hak eder.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Heartstone

Daha Fazla Heartstone

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.