DC

Bırakın Rotten Tomatoes’u, Kendi Fikirleriniz Daha Değerli! [Konu: Justice League]

Bırakın Rotten Tomatoes’u, Kendi Fikirleriniz Daha Değerli! [Konu: Justice League]
Engin Topaloğlu

Öncelikle belirteyim, bu bir tepki yazısıdır.

Peki neye, kime bu tepki?

Oturdukları yerden “Şunu nasıl eleştirsem de prim elde etsem?” mantığıyla hareket eden “eleştirmen”lere.

Eleştirmen kimdir? Ne iş yapar? Amacı mevzu bir film ise onun üzerinde analiz yapıp analizlerini belirli kıstaslar ile sonuca döken ve bu çıktıları seyirci ile paylaşan kimselerdir. Kısacası bizim film hakkında ön değerlendirmeye sahip olmamızı sağlarlar.

Ancak garip bir biçimde bu eleştirmenler klasik filmler ile ilgili objektif değerlendirmelerde bulunur iken konu süper kahraman filmi olunca objektiflikten uzak, herhangi bir kritere dayanmadan acımasızca gömülen ya da “muhteşem,süper” şeklinde duygusal belirtiler sergiliyorlar.

la-fi-ct-rotten-tomatoes-pictures-20170712-006

Şunu kabul ediyorum, süper kahraman filmlerine Marvel kendi bakış açısını domine etti. Pazar boştu ve bu alanda belirli sınırları kendileri çizdiler. Derin bir analiz yaparsanız Marvel, hiçbir filminde risk almadı ve almadığı gibi hikayelerini komedi ögeleri ile süsledi. Dolayısıyla eleştirmenlerin bir DC filmini bir Marvel filmi olarak değerlendirmeleri normal. Bana şunu sorabilirsiniz, e madem öyle neden Dark Knight üçlemesi sevildi? Neden Wonder Woman eleştirmenlerden tam not aldı?

Öncelikle dediğim gibi Marvel hiçbir zaman risk almadan filmlerini tasarladı. Bana kalırsa bugüne kadar en risk aldığı film Captain America: Civil War idi. Elbette bu film için de çok daha iyisini yapabilirdi ancak edindiği kitleye sürpriz yapmak istemedi.

RT1

Wonder Woman da risk almayan filmlerden biriydi. Çok sıradan, etliye sütlüye dokunmayan bir orijin filmi seyrettik. Bir anda eleştirmenler “en iyi süper kahraman filmi” sloganını kullanmaya başladı. WW, maalesef en iyi süper kahraman filmi değil. Yalnızca kadın kahramanların yer aldığı yapımların önü açıldı. Filmin kayda değer tek başarısı bu oldu.

WW, maalesef en iyi süper kahraman filmi değil.

Dark Knight üçlemesi sevildi… Ancak sevilmeyecek gibi miydi? Çizgi roman evreninden bağımsız olsa da Nolan, kendi dünyasını çok net bir şekilde ifade etmiş. Eksiği olmayan bir iş yapmış. Haliyle eleştirmenlerin beğenmesinden başka bir şansları yoktu.

Justice League ön gösterimi sonrası yapılan eleştirilere baktığımda genel olarak bu filmin de risk almadığına dikkat ettim. Anlaşılan DC, piyasada kabul görene kadar ve sektörün süper kahraman filmlerine bakışını değiştirene kadar bu yapıyı sürdürecek. E bu durum da piyasaya geç girmenin sonuçlarından kabul edilse gerek.

Bir diğer husus da filmin beğenilme/beğenilmeme durumu. Film açık söylemek gerekirse genel olarak beğenildi. Bu reddedilemez bir gerçek. Hayranların ve gazetelerin yorumları bunu gösteriyor. Durum böyle iken sabah Rotten Tomatoes’u açtığımda %40 oranında bir JL değerlendirmesi gördüm. %40 ne demektir? Dalga mı geçiyorsunuz? “Beklentileri aştı ancak umut olamadı.” diye bir eleştiri yapmak da nedir? Eleştirinizin altını dolduramıyorsanız yorum yapmanızın ne anlamı var?

Eleştirinizin altını dolduramıyorsanız yorum yapmanızın ne anlamı var?

Bunu geçtim, Imdb’de 10 üzerinden 1 ve 10 verme durumlarını okudum. Henüz vizyona girmeyen bir filme ne bir 1 vermenin ne de 10 vermenin mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

Bu mantıksızlıklar silsilesi filme gidip gitmememiz üzerinde bir etki oluşturmalı mı?

Açıkçası hayır.

Süper kahraman filmlerine bayılıyorsak birileri yüzünden değil, kendimiz tercih ettiğimiz için.

Justice League’i de beğeneceğiz ya da beğenmeyeceğiz. Yine biz karar verdiğimiz için…

Esen kalın!

DC
Engin Topaloğlu
@engint21

Mühendis adayı. Çizgi roman tutkunu. Şair,yazar ve türevleri...

Daha Fazla DC

CC619C6D-67B4-4BA9-9D95-AFC7E1DEEB53

DC’nin Yeni Serisi Olan Titans’ın Fragmanı Yayınlandı

Betül Karataş19 Temmuz 2018
27C8FC95-F2E5-4027-AF1A-526E505EB70B

İşte Aquaman’den Poster Geldi!

Betül Karataş16 Temmuz 2018
Joker-Origin-Movie-Joaquin-Phoenix-Will-It-Happen

Toparlıyoruz: Gelecek Joker Filmi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Emre9 Temmuz 2018
6

Legends of Tomorrow’da Şok Ayrılık!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
1

Sonunda Mantıklı Karar Verildi: Jared Leto’lu Joker Filmi Geliyor!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
images-19

Captain Marvel’ı Dünya’ya Doctor Strange Mi Getirecek?

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
landscape-1508496092-2-03-arrow-s06

Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak – Arrow 6. Sezon Finali İncelemesi

Bulut Şimşek19 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.