İnceleme

Beyin Yakan Bir Fenomen; Popüler Kültür Örnekleriyle “Mandela Etkisi” Nedir?

Beyin Yakan Bir Fenomen; Popüler Kültür Örnekleriyle “Mandela Etkisi” Nedir?
Arwen

Son dönemde interneti ve beyinlerimizi fazlasıyla karıştıran ilginç fenomen Mandela Etkisi aslında popüler olmasından daha da önce sıkça konuşulan bir olaydı. Peki, gündemi bu kadar meşgul eden ve paralel evrenlerden uzaylılara kadar pek çok tuhaflıkla ilişkilendirilen bu Mandela Etkisi nedir?

Öncelikle bu fenomene ismini veren olaya, Nelson Mandela‘nın öldüğü güne bakalım. Güne Afrika’nın ilk başkanı Mandela’nın 2013 yılında hayatını kaybetmesi bir çok kişiyi yasa boğmasının yanı sıra, oldukça ilginç bir tepkiye de yol açtı. Çünkü dünya çapında binlerce insan, Mandela’nın 80’li yıllarda hapishanede öldüğünü, hatta cenaze törenini televizyondan izlediklerini çok net hatırladıklarını söylemişti. Çok fazla insanın aynı düşünceyi paylaşması nedeniyle bu olayın, basit bir hafıza probleminden daha fazlasına işaret ettiği düşünüldü.

Mandela’nın ölümünden sonra ismi konulsa da, bu olay aslında uzun yıllardır yaşanıyor ve pek çok örneği mevcut. Bazılarına göz atalım!

Pikachu’nun Kuyruğu

sub-buzz-30289-1476218432-3

 

Hangi fotoğraf doğru?

Kaynaklara göre Pikachu’nun kuyruğunda siyahlık yok. Ancak Pokemon’la büyüyen nesil, şimdilerde Pikachu’nun aslında siyah kuyruklu olup olmadığına karar vermekte zorlanıyor. Siyah kuyruğu savunanların sayısı oldukça fazla, ancak Pikachu örneği Mandela Etkisi’nin biraz da hafif örneklerinden. Siyah kuyruk yanılgısının sebebi de beynimizin çalışma şekliyle alakalı. Gördüğünüz gibi Pikachu’nun kulaklarının uçları siyah, bu yüzden beynimiz benzer olan kuyruğu da ucundaki siyahlıkla hatırlıyor olabilir. Ancak bu açıklama da pek çok kişiyi tatmin etmiyor, çünkü bazıları küçükken Pikachu’yu çizmeye çalışırken siyah kuyruğu çizdiklerini çok net hatırlıyor!

Hello, Clarice

0:10’daki sahneye dikkat edin.

Anthony Hopkins‘li 1991 yapımı Silence of The Lambs filmini daha sonradan izleyen pek çok izleyici bu sahnede oldukça şaşırdı. Çünkü neredeyse herkes (ben dahil) bu sahnede Hannibal Lecter‘ın “Hello, Clarice” dediğini hatırlıyordu. Ancak daha sonra izlenen tüm görüntülerde sahneden yalnızca “Good morning” deniyor. Peki nereden çıktı bu Hello, Clarice, ve bu kadar çok insan neden aslında olmayan bir şey üzerinde hemfikir?

Herkes Hello, Clarice olarak hatırladığını düşünse de bu durumun “yanlış aktarma” ya da ufak bir şakadan ibaret olduğunu düşünenler de var. 1996’da vizyona giren The Cable Guy filminde de Jim Carrey, bu fenomene gönderme yaparak Hello, Clarice demişti. 2001 yapımı Hannibal‘da yine buna gönderme olarak Hello, Clarice cümlesi geçiyordu.

Hayat Bir Kutu Çikolata Mı(ydı)?

Tom Hanks‘in 1994 yapımı efsane filmindeki bank sahnesi ve buradaki diyalog sinema tarihinin en çok beğenilen ve hatırlananları arasında yer alıyor. Meşhur replik “Life is like a box of chocolates” (hayat bir kutu çikolata gibidir), aslında bu şekilde hatırladığımız halde değil. Videoda da açıkça duyulduğu üzere Forrest “is” değil, “was” diyor, yani “…gibiydi.” Peki, neden hepimiz “is” olarak hatırlıyoruz?

200328fbBuradaki durumun sebebi de tıpkı Silence of The Lambs de olduğu gibi yanlış aktarma olabilir.

Ancak iş, filmin DVD‘sine bakınca değişiyor. Çünkü orijinal DVD’nin arka kapağında bu replik “is” olarak yazılmış.

Bu da ufak bir editör hatası mı, yoksa anlayamadığımız bir şeyler mi dönüyor, bilemiyoruz….

 

 

Monopoly Adamı

sub-buzz-7165-1476217730-1

Mandela Etkisi‘nin en kafa yakan örneklerinden birisi Monopoly logosundaki adam. Çünkü neredeyse herkes bu adamı tek taraflı gözlüğüyle hatırlıyor — şahsen daha önce gözlüksüz hatırlayan biriyle karşılaşmadım. Tüm interneti tarasak da Monopoly adamının gözlüklü olduğuna dair hiçbir kanıt ortaya çıkmıyor. Peki, bu kadar insanın aynı şeyi yanlış hatırlaması mümkün mü?Mayor

Buradaki durum da Pikachu’nun kuyruğunda olduğu gibi beyin yanılmasıyla açıklanabilir gibi görünüyor. Bu olay için getirilen henüz tek mantıklı sayılabilecek açıklama şu: Bu tarz giyinen insanlar (fötr şapka, takım, zengin görünüş) genelde tek taraflı gözlükle resmediliyor. Bu yüzden, Monopoly adamının görüntüsü de böyle olduğu için beynimiz görüntüyü benzer örnekleriyle birleştirerek o şekilde hafızamıza yerleştiriyor. Hatırlarsanız Powerpuff Girls‘deki başkan da bu tarz giyiniyordu, ve onun da tek taraflı gözlüğü vardı. Açıklaması ne kadar ikna edici, tartışmaya açık…

“Luke, I Am Your Father!”

Mandela Etkisi‘nde haberi olmayan birine bu sahne için “hayır, orada Luke demiyor” derseniz dalga geçtiğinizi düşünebilir. Ancak şaka gibi görünse de, Star Wars‘un efsane olan repliği “Luke, I am your father” diye bir şey aslında yok. Darth Vader, videoda da açıkça görüldüğü üzere “No, I am your father” diyor. Peki, sinema tarihine kazınan bu replik nasıl bu kadar yanlış algılanabildi?

Bunun da Silence of The Lambs gibi yanlış aktarılma sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor, ancak mantıklı bir açıklaması ne yazık ki şimdilik yok.

Hugo’ya Küfür Eden Çocuk

maxresdefault-6-1024x576

Mandela Etkisi‘nin ülkemizdeki en meşhur örneği ise yıllardır tartışılan canlı yayında küfür olayı. Çoğumuzun çocukluğunda en çok izlediği programlardan biri olan Hugo ve Tolga Abi programında iddialara göre canlı yayına bağlanan bir çocuk küfür etmişti. Yıllar sonra konu bir şekilde tekrar gündeme geldi, ancak ortada canlı yayına dair hiçbir kanıt yoktu. Hatta programın yapımcısı Tolga Gariboğlu da “küfür olayını kanıtlayana araba hediye edeceğini” söylemişti.

90’lı yıllarda yaşanan küfür olayı, o yıllarda bazı gazetelerde duyurulmuştu (güvenilirliği tartışılır).

Programın yapımcılarından Alphan Manas da bu yıl attığı tweet’le olayın gerçekliğini doğrulamış oldu. Ancak yine de küfür olayının yaşanmadığını savunanlar var.

Eğer tüm bunların bir şekilde “kasıtlı” olduğunu, yani yanlış duyma vs gibi nedenlerle ortaya çıkmadığını düşünürsek, bu ne anlama geliyor?Komplo teorisyenlerine göre işin içinde paralel evrenler var, yani aslında paralel evrenler bir şekilde zaman zaman birbiriyle etkileşime geçiyor, ya da biz farkında olmadan ufak değişikliklerin bulunduğu paralel evrenler arasında yolculuk yapıyoruz.

İşin gerçeği ne, ya da bilinmesi mümkün mü, henüz bilemiyoruz…

Konuyla ilgili sizin de yaşadığınız “tuhaf” olaylar varsa yorumlarda belirtebilirsiniz!

Yorumları Gör (4)

1 Yorum

 1. patetes

  27 Aralık 2016 at 00:45

  güzel yazı kardeş devamını bekleriz.

 2. Carnage86

  Carnage86

  27 Aralık 2016 at 02:03

  Mandela etkisinin açıklamaları çok basit.

  1/Gördüğümüz kadar duyduğumuza inanıyoruz ve hafızamız bunu görmüşüz gibi kaydediyor.

  2/Beynimizin kayıt sisteminde bazı kusurlar var ve hafızamıza kaydederken benzer hataları yapıyoruz

  3/Kabullenmiş olduğumuz bazı sterotipler var. Monopoly amcanın gözlüğü gibi.

  4/Çok dikkatli değiliz. Darth Vader’ın sesi zaten çok anlaşılır olmadığından bu tarz hatalar yapmamız normal.

  • Emir

   4 Ocak 2017 at 23:41

   Milyarlarca insanın milyonları aynı şekilde mi kaydedecek… Kusura bakma da ben Monopoly’deki gözlüğe yüzde yüz eminim, Luke ı am your father’ı bilemem onu bir kere ingilizce izledim Türkçe halinde zaten Luke ben senin babanım diyor.

 3. Okkes Kevenci

  28 Aralık 2016 at 06:13

  Volkswagen’in simgesi, Mickey Mouse’un kıyafeti.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme

Daha Fazla İnceleme

rsz-vwuxy2i-1487277169822_1280w

Marvel Olması Gereken Haline Dönüyor: Generations’dan 10 Muhteşem Seri Duyuruldu!

Emre25 Mart 2017
samurai-jack

Samurai Jack Sezon 5 Bölüm 1-2 İncelemesi: “Onuruna N’oldu Senin Abi?”

theonewhoknocks24 Mart 2017
The_Unworthy_Thor_5_Cover2

The Unworthy Thor – Genel Çizgi Roman İncelemesi: Odinoğlu’nun Eski Kimliğine Dönüşü!

Emre24 Mart 2017
2

Selçuk Ören’in Yeni Eseri ”Kasap”ı İnceledik: Hayran Kalacağınız Bir Çizgi Roman!

Bartu Yılmazer23 Mart 2017
1

The Unworthy Thor #5 [FİNAL] Çizgi Roman İncelemesi: Fısıltının Sırrı Ortaya Çıkıyor!

Emre23 Mart 2017
44

Çizgi Roman İncelemesi: Archie (2015)

Eser Yeşim22 Mart 2017
cats

En Kötüden En İyiye: Şimdiye Dek İzlediğimiz 4 Marvel-Netflix Dizisi!

Emre22 Mart 2017
iron-fist-quesada-poster

Iron Fist 9. ve 10. Bölüm İncelemesi: “Davos Zirvesi”

Ozan20 Mart 2017
ironfist-1-1280-1489606063478_1280w

Iron Fist 7. ve 8. Bölüm İncelemesi: “El’inizi Ayağınızı Denk Alın”

Orkan19 Mart 2017

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.