Çizgi Roman

Avenging Spider-Man #1- #15 Çizgi Roman İncelemesi: Bela, Arkadaşlarla Güzel!

Avenging Spider-Man #1- #15 Çizgi Roman İncelemesi: Bela, Arkadaşlarla Güzel!
Eren Ipeker

Uzun bir süre boyunca hangi çizgi romanın incelemesini yazmalıyım diye düşündüm ve en sonunda büyük bir heyecan ve zevk ile okuduğum Avenging Spider-Man serisinin incelemesini yazmaya karar verdim. Toplamda 7 fasikülden oluşan bu seri Avenging Spider-Man #1-15 ile Annual #1 ve bunun yanında Spider-Man vs Vampires #1 sayılarının birleşiminden oluşmaktadır. Spider-Man’in espritüel ve eğlenceli yanının da ön plana çıkarıldığı bu serinin mottosu: “Bela, arkadaşlarla güzel.”

Basımı Marmara Çizgi tarafından üstlenilen seride Spider-Man maceralara kimi zaman Red Hulk ile kimi zaman da Deadpool ile atlıyor. Şimdi gelin hep birlikte seriyi fasikül fasikül inceleyelim.

0000000645687-1

İlk sayımızda Spider-Man evreninde çok aktif olarak görmediğimiz bir kahramanımız var: Red Hulk. İkilimiz New York’da düzenlenen bir maratonda ortaya çıkan yaratıklarla ilgili bir mücadeleye girdiklerinde bu olayın başının Mole Man’a dayandığını keşfediyorlar. Güneşten ve Avengers’dan uzak yeraltı dünyasında, kimi zaman dev bir canavar tarafından yutulan kimi zaman da yavru yaratıklarla arkadaş olan ikili bu savaş halini bir barış antlaşması ile sonlandırıyor. Klasik espritüel Spider-Man ile World of Warcraft dünyasına benzeyen bir yeraltı diyarını birleştiren bu fasikül okunduktan sonra zihninizde güzel bir yer ediniyor.

 

İkinci sayımızda Avengers’tan yakın olarak tanıdığımız Hawkeye var.Kimi zaman New York sokaklarında Sidewinder’ı kovalayan ikilimiz kimi zaman da Avengers ile birlikte Copperhead’e karşı savaşıyor. Hem Hawkeye’ın güçlerine hem de Spider-Man’in dostluk bağına dikkat çeken çizgi romanımızda Kaptan Amerika’nın çizim meziyetleri de göze çarpıyor. Avengers ekibinin savaş halini gözler önüne seren bu fasikülümüzde Kaptan Amerika’nın iç dünyasının ne kadar karmaşık ve duygu dolu olduğunu da anlıyorsunuz.

Jennifer Walters. Nam-ı diğer The Sensational She-Hulk. Bu isim üçüncü fasikülümüzde büyük bir yer kaplıyor. Spider-Man ile ilginç bir Mısır sergisine katılan She-Hulk, gizemli kişiler ile savaşıyor. Bir kedi heykeli ile başlayan maceramız mistik evrenlere yelken açarak devam ediyor. She-Hulk’ın kişiliğine de derin bir bakış atan çizgi romanımızda kediler ile iç içe olan bir dünyaya adım atıyorsunuz (kediseverlere duyurulur). Ancak ilginç bir olaydır ki fasikülümüzün ikinci yarısında işler çok daha duygusallaşıyor. Ben amcanın ölüm yıl dönümünde May hala ile Peter arasında geçen konuşmalar bu evreni insanlar için gerçek kılıyor. Bunun yanında Ben amcanın ölümüyle ilgili Peter’ın zihninde olan amansız sorumluluk duygusunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

She-Hulk-PNG-Photos

O bir ölüm makinesi, o bir paralı asker, o çılgınlığın vücut bulmuş hali , o DEADPOOL. Dördüncü sayımızda Spider-Man, yakın arkadaşı olan Deadpool ile rüyalar aleminde sürükleyici bir maceraya atılıyor. Bir lise rüyasında başlayan macerada ikilimiz en derin seviyeye kadar iniyor. Hypno-Hustler’la amansız bir mücadeleye girişen kahramanlarımız zekice bir taktik ile düşmanı alt ediyorlar. Deadpool ve Spider-Man arasındaki arkadaşlık ilişkisini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bu çizgi romanda Peter’ın, rüya seviyesinde birçok düşmanı ile savaştığını da göreceksiniz.

Yeryüzünün en güzel kahramanlarından birisi beşinci fasikülümüze konuk oluyor. Kudretli, çekici ve güçlü Captain Marvel. Minik bir uçak yolculuğu ile başlayan maceramız havada beliren bir cisim ile devam ediyor. O, zenginlerden alıp ihtiyaç sahiplerine veren Robin Hood. İkilimizin birlikte çalışma disiplinine ve kabiliyetine de sahip olduğunu anladığımız bu çizgi romanda hiç beklemediğiniz aksiyonlar hiç beklemediğiniz yerlerde ortaya çıkabiliyor. Süregelen heyecanlı olaylar dizisiyle devam eden fasikülümüzde zaman zaman duygusallaşabiliyorsunuz. Bir kahraman ruhuyla olayları göğüsleyeceğiniz bu çizgi romanı büyük bir heyecanla okuyacaksınız.

537ba61b764b4

Size, macerayı milyonlarca yıl öncesine taşıyacağız desem cevabınız ne olurdu? Peki kahramanlarımızın milyonlarca yıl öncesinden geldiğini söylesem? Onlar Devil Dinosaur ve Moon-Boy. Birlikte, içinde dinozorlar bulunan Savage Land’i koruyup kollayan ikilimiz olaya Spider-Man’in de dahil olması ile maceraya üç kişi devam ediyorlar. Dış dünyadan kötü etkilenen Savage Land sakinleri bu olaya tepki olarak dış dünyanın insanlarını kaçırmaya başlıyor. Olaya el atma mecburiyetinde bulunan Spider-Man dinozorların vahşileşmesinin arkasında Brainchild olduğunu keşfediyor ve mükemmel bir işbirliği ile düşmanını yeniyor. Tarih öncesi dinozor savaşlarını günümüze taşıyan çizgi romanı elinizden bırakamayacaksınız.

Avenging_Spider-Man_Vol_1_15_Textless

Gelelim son maceramıza. Bu sefer maceramızda iki farklı kahramanımız, iki farklı olayımız var. Kahramanlarımızdan birisi taş gibi sert, pardon o zaten taştan, Thing. Diğeri de gecelerin vampir dişli koruyucusu Blade. Çizgi romanımızın bir bölümünde Spider-Man sert mizaçlı arkadaşı Thing ile dünya dışından gelmiş kargaşa yaratan bir aleti emin ellere geçirmek için savaşırken bir bölümünde de hem Blade’i hem de halkı etkisi altına alıp öldürücü vampirlere dönüştüren bir örgüte karşı savaşıyor.

Her olayın sonundan başarı ve kahramanlıkla ayrılan mahallemizin dostu Spider-Man’e bütün bu maceralar için teşekkür eder, yazımda ve basımda emeği geçen herkese minnettarlığımızı sunarız.

Yorum eklemek için tıklayın

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çizgi Roman

Daha Fazla Çizgi Roman

venom3

Anti-Hero Tanıtımları: Venom Kimdir?

Eren Ipeker20 Ağustos 2018
d

Moon Knight: Reenkarnasyonlar Çizgi Roman İncelemesi!

Eren Ipeker26 Temmuz 2018
7msglwhfif311

Captain Marvel’ın Pek Bilinmeyen Yönleri #1

Barış Çakır12 Temmuz 2018
gsdgsg

Ortaya Karışık: 21. yy Wall Street’i, 20. yy New York’u ve 19. yy İngilteresi!

Emre6 Temmuz 2018
26

Old Man Hawkeye (1-5) Çizgi Roman İncelemesi: Çorak Topraklara Dönüş!

Emre2 Temmuz 2018
mos_1_6-7-e1527957604440-740x431

DC Comics Superman’i Baştan Yazıyor!

Barış Çakır3 Haziran 2018
dc_jrjr_trade_lg

DC’nin yeni varyant kapak tasarımları YOK satıyor!

Akın İşleyen1 Haziran 2018
captain m

Kahraman Tanıtımları: Zeki, Etkileyici ve Yarı Uzaylı, Captain Marvel!

Eren Ipeker5 Mayıs 2018
DC-Rebirth-Featured-032816

Ya Şöyle Olsaydı #1 : DC Rebirth

Akın İşleyen1 Mayıs 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.