Avengers: INFINITY WAR

Avengers: Infinity War Karakter Analizleri: Groot, Rocket ve Thor (Spoiler)

Avengers: Infinity War Karakter Analizleri: Groot, Rocket ve Thor (Spoiler)
Bulut Şimşek

Evet sayın okuyucular, Avengers: Infinity War karakter analizleri yazı dizimizde bu sefer Groot, Rocket Racoon ve Thor’dan bahsedeceğiz. Filmde kendi alanlarında çok önemli rollere sahip olan bu karakterlerimizin film içi analizlerine isterseniz lafı çok dolandırmadan başlayalım.

marvels-avengers-infinity-war-2018

Groot

Avengers: Infinity War filminde birkaç tane az ama öz süre alan karakter olduğunu ve bu karakterlerden birinin Groot olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta daha da ileri giderek bu karakterlerin çoğunun Guardians ekibinden olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır bence, Star Lord ve Gamora istisna olmak üzere. İkinci Guardians of the Galaxy filminden sonra ergenliğe girdiğini gördüğümüz Groot’un zaten bu topyekün savaş ortamında çok verimli olmasını beklemek mantıklı olmazdı. Kaldı ki aslında ne kadar ürkek olduğunu Thor’un baltasına gerçek anlamda sap olduğu sahnede görüyoruz. Kendisinden yaptığı bu fedakarlık, Groot’un bu reankarnasyonu için gerçekten çok önemli bir adımdı. Zaten bu sahneden sonra o ürkekliği üzerinden atıp Wakanda savaşında Outriders’a ve hatta  Thanos’a bile karşı korkmadan savaştığını açıkça gördük. Kısacası filmde Groot’a biçilen küçük ama etkili rol güzelce yedirilerek hem zaten oyuncu kadrosu olarak kalabalık olan filmi ve filmin yönetmenlerini bir nebze rahatlatmış, hem de Marvel daha fazla CGI zahmeti çekmek zorunda kalmamış. Koy ağacı arkaplana bütün film elinde uzay PSPsi ile oyun oynasın, mis gibi.

Bunların dışında fragmanlarda gördüğümüz, Thor’un elini havaya kaldırıp şimşekler çaktırdıktan sonra Groot’un ona hayran hayran baktığı sahneyi kesmiş olmaları beni çok üzdü, umarım Blu-Ray versiyonunda filmden bu sahne kesilmemiş olur.

64905

 

Rocket Racoon

Gelelim galaksiler tatlısı tavşanımıza. Biliyorum bu yazılarda fahri Marvel çalışanı gibi hep oyuncu tercihlerini övüyorum ama Rocket’i seslendiren Bradley Cooper’a ve Rocket’in CGI’ını bu kadar güzel yapanlara buradan derin saygılar, sevgiler ve selamlar. Yani gerçekten, filmin bazı kısımlarında Rocket’in CGI’ı o kadar güzel olmuştu ki… “Nasıl yapmışlar yav?” diye sorup durdum kendime. Özellikle Thor ile baş başa konuştukları sahnede “Bu Thanos denen adam en zor düşman” ve “Bu ölüm görevine gitmek istediğinden emin misin?” derkenki bakışları ve Bradley Cooper’ın o bakışların verdiği duyguyu sesi ile harika bir biçimde yansıtmış olması… Bunlar gerçekten zaten güzel olan filmi çok çok daha güzel yapan detaylar.

Bunun dışında bu filmde Rocket’in ilk Guardians filminden beri karakter olarak ne kadar geliştiğini görmek mümkün. İlk filmde gerçek anlamda bir a-hole olan ve Guardians ekibi ile yakınlaştıkça biraz daha olgunlaşan, ikinci Guardians of the Galaxy filminde Yondu’ya açıldıktan sonra ağırlıklarından kurtulmuş gibi havalanan Rocket’in bu filmde insiyatif bile aldığını görüyoruz. Thor’la oturup konuşacak adam (?) mıydı Rocket ilk Guardians filminde? “Aman, bana ne” deyip geçerdi muhtemelen. Gidip onca emek verip çaldığı gözü Thor’a “Al sana iki göz lazım bir tane yetmez” deyip verir miydi? İşte bunların hepsi karakter gelişimi. He bu demek değil ki Rocket artık tamamen başka biri. Sırf evrenin en yok edici silahlarını görmek için Nidavellir’e gitmeyi kabul eden, Quill’e “Bence kaptanınla böyle konuşma ;)” diye hava atan da yine Rocket yani sonuçta. Küçük hınzır şey seni.

Rocket’in Wakanda savaşına Thor’un omzunda gelmesini çok sevimli bulan tek kişi ben değilimdir diye düşünüyorum. Bunun yanında Winter Soldier ile aralarında geçen konuşma da filmin yüz güldüren ayrıntılarından biriydi. Ama sen git evreni gez, hobi olsun diye galaksi kurtar, sonra buraya gel bi’ saldırı tüfeğine tav ol. Emin ol galakside sana hem boyut hem de özellik olarak daha uygun silahlar vardır Rocketciğim, boş ver sen onu. Sen daha iyilerine layıksın.

Bunların yanında son olarak şöyle bir imza kampanyası başlatmayı düşünüyorum: “Şu Groot’u Rocket’in önünde öldürmeyi bırakın artık valla depresyona soktunuz rakunumu.”

avengers_infinity_war_thor

 

Thor

Gelelim filmin şüphesiz en önemli Avenger’ına. Thor, gerçekten ilk iki filmi ve iki Avengers filmi göz önünde bulundurulduğunda çok yanlış kullanılan ve sahip olması gereken güçlere onca filmden sonra bile sahip olamayan bir karakterdi. Kendi adıma açık konuşmam gerekirse Thor, benim için her zaman solo filmleri sıkıcı ve Avengers filmlerinde de orada olmak zorunda olduğu için olan bir karakter gibi gelmişti. Ama sonra Taika Waititi geldi, “Şamar oğlanı etmişsiniz güzelim karakteri, çekilin!” dedi ve biz MCU hayranlarının ihtiyacı olan ama hak etmediği Thor’u bize verdi. Sonra Russolar geldi ve “Görüyoruz ve arttırıyoruz” dediler. Sonuç enfes oldu. Geç oldu yiğidim ama hiç olmamasından daha iyidir. Seni bu filmin en kahraman kahramanı ilan ediyorum!

Düşünsenize, adam kral oldu, halkını kurtardı ve birkaç saat sonra mor manyağın teki geldi halkının yarısını yok etti. Hem de gezegensiz kaldıktan hemen sonra. Yoldaşlarından birinin ağzının yüzünün dağıldığına şahit oldun, en yakın arkadaşın kalbinden bıçaklandı, kardeşin nefessiz bırakıldı, sonra boynu kırıldı öldü, az önce bahsettiğim mor manyak gemini paramparça edip evrenin yarısını yok etmeye gitti. Yahu bunların hepsi ilk 5 dakikada falan oldu hem de. Ama kral dediğin sözünü tutar, değil mi? Thor ne yaptı Thanos Heimdall’ı öldürdükten sonra? “Bunun için canını vereceksin” dedi ve geri sayım orada başladı.

Bu geri sayım boyunca yaşadıkları sırasındaki kararlılığı Thor’a çok yakıştı diyebilirim. Guardians ekibi ile karşılaştıktan sonra sorunlarını onlara yansıtmadan kendi başına Nidavellir’e gitmek istemesi çok olgunca bir davranıştı. Bütün sinirini, üzüntüsünü, kederini, yasını içine gömdü, yeri geldi Guardians ekibi ile güldü ama unutmadı. Thanos’a verdiği sözü, evrenin kaderi için yapması gereken şeyleri unutmadı. İçinde çorba olmuş duyguları 1-2 dakikalığına dışarı yansıttığında  eminim duyguları körelmemiş herkesin gözleri doldu, “Ölürsem ölürüm zaten kaybedecek neyim kaldı?” diye sorduğunda da o dolan gözlerden 1-2 damla yaş aktı. “Kader böyle istiyorsa Thanos’un da icabına bakarım” dedi, kendini topladı, duygularını tekrar içine gömdü ve görevine devam etti. “Az önce gezegeni ölmüş adam neye gülüyor?” diye soran biriyseniz (fragmanları izlerken ben de böyle düşünüyordum) şunu size söylemeliyim ki Thor, hiçbir filmde karakter olarak bu kadar güçlü olmamıştı.

Bu bahsettiğim güç kendisini farklı şekillerde gösterdi: Nidavellir’de balta dövülürken koskoca yıldızı vurdurarak çalıştırdı, yetmedi, yıldızın bütün gücünü emdi. Bunu neden yaptı? Az önce bahsettiğim görevini, verdiği sözü gerçekleştirebilmek için, fiziksel gücünü değil karakter gücünü kullanarak yaptı. Thor’un fiziksel gücü de karakter gücü ile düz orantılı bir şekilde arttı ve ortaya Wakanda savaşında adının hakkını veren bir Thor çıktı. Russoların Thor’a Wakanda savaşında, Captain America: Civil War filminde Ant-Man’e verdikleri sürpriz elementi görevini verdiklerini görüyoruz ki bence bu oldukça yerinde bir karar olmuş. Ayrıca kahramanlarımız için hiç de iyi gitmeyen Wakanda savaşını kurtaracak 2 Avenger’dan biri kendisiydi (diğeri Hulk idi ama o pek ortalıkta görünmedi).

Savaşın ve az önce bahsettiğim geri sayımın sonunda baltası Stormbreaker ile kelimenin tam anlamıyla Thanos’un içinden geçen Thor, bütün bu çabalarının karşılığını evrenin yarısını kurtararak aldı (diyebilseydik keşke). Ama elinden geleni yaptı, arkadaşlarını kurtardı ve Thanos’a verdiği sözü hemen hemen tuttu diyebiliriz. Thor’un Thanos’u etkisiz hale getirebildiğini ve neredeyse öldürebildiğini görmek gerçekten film izleyicileri için çok tatmin edici bir andı. Keşke pratikte de bir işe yarasaydı. Özetle, Thor karakterini seven ve bu karaktere saygı duyan insan sayısının bu filmden sonra birkaç yüz kat arttığına inanmak yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum. Seviliyorsun Thor, çok seviliyorsun!

Groot, Rocket ve Thor ile ilgili düşüncelerim bu şekildeydi. Bir sonraki yazımda Star Lord, Gamora, Mantis ve Drax’in karakter analizleri ile devam edeceğim. Takipte kalmayı ve düşüncelerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın!

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

  1. A.F.I

    7 Mayıs 2018 at 23:20

    Thor gereksiz cıvık olması dışında çok iyidi.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avengers: INFINITY WAR
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Avengers: INFINITY WAR

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
IMG_20190410_194927

Avengers: Endgame İçin 5 Farklı Son Çekilmiş!

Arif Emre10 Nisan 2019
Stan-Lee-and-Avengers-Infinity-War-Background

Stan Lee’yi Son Kez Avengers: Endgame’de Göreceğiz

Orkan8 Nisan 2019
images (1)

Yeni Videoda Ant-Man Thanos’u İçeriden Fethediyor (!)

Arif Emre4 Nisan 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
Dt0VnCrVYAIKV0T.jpg-large-2-1

Avengers 4: Endgame Posteri Meydana Çıktı!

Orkan7 Aralık 2018
MARVELSDOCTORSTRANGE

Avengers 4: Endgame – Doctor Strange, Avengers: Infinity War’da Filmin İsmini Bizimle Paylaşmış!

Orkan7 Aralık 2018
avengers-4-header-1111310-1280x0

Avengers 4 Fragmanının Çıkış Tarihi Ertelenmiş!

Orkan5 Aralık 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.