Avengers: INFINITY WAR

Avengers: Infinity War Karakter Analizleri: Drax, Gamora, Star Lord (Spoiler)

Avengers: Infinity War Karakter Analizleri: Drax, Gamora, Star Lord (Spoiler)
Bulut Şimşek

Kısa (!) bir aradan sonra Avengers: Infinity War karakter analizlerimize devam ediyoruz. Bu yazımızda Guardians ekibinin geri kalanını; Drax, Gamora ve tartışmalara sebep olan Star Lord karakterlerini ele alacağız. Başlayalım mı?

drax_in_avengers_infinity_war_dave_bautista_4k_8k

Drax

Yok Edicimiz Drax, bu filmde önceki filmlerine oranla çok daha doğru ve bence olması gereken şekilde portre edildi. Kendisinin film boyunca üstüne düşen çok büyük görevler olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır, bu kadar geniş kadrolu bir filmde herkese eşit derecede görev ve önem vermenin de imkansız olduğunu hepimiz tahmin edebiliyoruz.  Drax’in comic relief olarak kullanılması konusunda bir sıkıntısı olmayan izleyenlerden olmamla beraber Guardians of the Galaxy vol. 2 filminde James Gunn’ın olayı biraz abarttığını düşünenlerdenim. Çok fazla cinsel içerikli şaka yapması, birisi “aaa” dese kahkahalara boğulması, zeka olarak da biraz düşük seviyede gösterilmesi Guardians of the Galaxy vol. 2 filminin falsolarındandı.

Ancak Russo Biraderler, Drax’i kabul edilebilir miktarda comic relief olarak kullanmayı başarmanın yanında bize Drax’in şu anda olduğu yola nasıl çıktığını da Thanos’la karşılaştığında verdiği tepki aracılığıyla hatırlatıyor. Drax dediğimiz adam duygusal, ailesinin ölümü için Thanos’u suçlayan ve birazcık saftirik bir abimiz, tam olarak da bu yüzden The Collector’ın mekanında “Şimdi ananı laciverde boyadım” diye Thanos’un üstüne atlamak istedi. Benim görmek istediğim Drax de buydu. Şu filmde Thanos’la kişisel hesabı olan 3-4 karakter varsa birisi Drax sonuçta. Yönetmenlerin karakteri ele alış biçimini doğru bulduğumu söylemeliyim. Biraz daha öne çıkabilir miydi? Çıkabilirdi. Çıkmaması problem miydi? Hayır. Sıkıntı yok yani.

Bu arada “Drax” başlığının üstünde bir fotoğraf var bilmiyorum görebiliyor musunuz ama.

landscape-1521206845-gamora-zoe-saldana

Gamora

Filmin en kilit karakterlerinden biri olan Gamora’dan bahsetmeden önce şu ponçik mi ponçik, tatlı mı tatlı kamera arkası fotoğrafını sizinle paylaşmak istiyorum sayın okuyucular. Bu fotoğrafın tam boyutlusunu bulabilen biri olursa beni bulsun buluştursun ve benimle paylaşsın lütfen, telefonumu süslemesini istiyorum bu fotoğrafın.

geere

 

 

Yerim ya, şunlara bak. Neyse. Karakter analizine devam ediyorum. Sürekli oyunculukları övdüğüm bu yazı dizisinde Zoe Saldana’yı (ki kendisi Hollywood Hall of Fame’de bir yer sahibi artık) oyunculuğu için ayakta alkışlıyorum. Guardians of the Galaxy filmlerinde çok da büyük harikalar yarattığını düşünmediğim ama yine de rolünü iyi yapan bir oyuncu olduğunu düşündüğüm Saldana, Infinity War ile Gamora karakterini zirvesine taşıdı. Bunun sebebinin Peter Quill odaklı ilk iki filmde Gamora karakterinin kendisini çok da gösterme fırsatı bulamaması olduğunu düşünüyorum. Ancak bu filmin konusu, direkt olarak Gamora’ya bağlanan ve oyuncuya karakteri öne çıkarma fırsatı veren bir konuydu. Ona açılan ortayı çok şık bir vole ile gole çeviren Zoe Saldana, milyonlara Gamora karakterinin aslında ne kadar derin ve katmanlı biri olduğunu gösterme fırsatını geri çevirmedi.

Filmi izlerken fark ettiniz mi bilmiyorum, Thor Thanos’tan bahsettiğinde Gamora’nın surat ifadesi o kadar fazla his ile yoğrulmuştu ki. En başta korku olmak üzere endişe, üzüntü… Korku çünkü Thanos’un gücünü ve 6 taşı da alırsa ne kadar güçleneceğini biliyor, endişe çünkü tam ait olduğu aileyi bulmuşken onların kendisi yüzünden tehlikeye girdiğini düşünüyor, üzüntü çünkü garip bir şekilde Thanos’u seviyor. Thanos’u sevdiği için de kendisinden nefret ediyor Gamora.  Belki de bir çeşit Stockholm Sendromu vardı ortada. The Collector’un mekanında Thanos’u öldürdüğünü sandıktan sonra hüngür hüngür ağlamaya başlaması ama bire bir konuşurken “Kendimle ilgili nefret ettiğim ne varsa hepsini sen öğrettin” diye Thanos’u suçlaması bunun göstergesi olabilir diye düşünüyorum.

Gamora’nın filmin belli bir yerindeki iki yüzlülüğünden bahsetmek istiyorum. Peter’a “Eğer Thanos beni ele geçirirse ne olursa olsun öldür” diyebiliyorsan güzel kardeşim, Thanos Nebula’ya işkence ettiğinde 10 saniye sonra “Tamam tamam Ruh Taşı Vormir’de” diyemezsin, bu ikiyüzlülüktür. Bak Wanda’ya, evreni kurtarmak için sevdiği adamı ampul gibi patlattı eninde sonunda, sen de gerekirse kardeşinin ölümüne göz yumacaksın. Çünkü süper kahraman olmak bunu gerektirir. Belki bu konuda çok acımasız bir bakış açısına sahip olduğumu düşünebilirsiniz ama Gamora’nın bu konuda en az Peter’ın Thanos’a daldığı zaman olduğu kadar haksız olduğunu düşünüyorum.

Her şeye rağmen öyle bir karakter düşünün ki çıktığı yolda her türlü kaybı göze almış birine göz yaşı döktürsün. Gamora, Thanos’un biricik kızı, Thanos’a ölümüyle acı çektiren, yas tutturan kişi. Oysa ne kadar sevinmişti “Ruh Taşı için sevdiğin bir ruhu feda etmen gerekiyor” dediğinde Red Skull Thanos’a. Thanos’un sevdiği tek çocuğu olduğunu tahmin bile edemedi. Ölümü gerçekten çok üzücü bir şekilde gerçekleşti ve ölümü ile bütün izleyicilerin ciğerini yaktı.

avengers-infinity-war-star-lord-worst-hate-1105902-1280x0

Star Lord

Gelelim filmin Thanos’tan bile çok nefret edilen karakterine. Peter Quill, nam-ı diğer Star Lord, filme formunda başladı. Kendisine has şakaları, Thor’u kıskanması ve Gamora’ya olan aşkı ile karakterinin iki Guardians of the Galaxy filmi çizgisinde gittiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yine Guardians filmlerinde bize belki de üstüne basa basa anlatılan bir şey de Peter’ın ne kadar duygusal olduğu ve duyguları tarafından ele geçirildiğinde kendisini nasıl kaybettiğiydi. “Sen benim anamı öldürdün pis gezegen” diye öz babasına saldırması bunun en önemli göstergesiydi. Bu filmde ise çok sevdiği Gamora’yı korumak için onu öldürmek dahil her şeyi göze alan bir Peter Quill görüyoruz. Knowhere sahnesinden sonra Titan’a vardığında anlamadan dinlemeden Tony ve ekibi ile yaptığı ufak çaplı savaş sırasında Peter’ın suratındaki sinir, hareketlerindeki fevrilik ve sabırsızlık aslında gelen depremin öncüsü gibi bir şeydi.

Bunun dışında yapmak istediğim bir yorum da Peter Quill’ın insan kimliği ile alakalı. Şu ana kadar Peter’ı hep insanlığını öne çıkaran bir karakter olarak görmüşümdür, kaldı ki insancıl duygusallığı da bunun bir göstergesi. Ancak Tony ile konuşurken “Benim aptal olan yarım sizin tamamınız” gibisinden bir cümle kurdu, ki bu da apaçık bir şekilde Quill’ın insan ırkını aptal olarak gördüğünü gösteriyor. Açıkçası neden böyle bir şey dediğini anlamadım ve karakter açısından pek hoşuma gitmedi ama sanırım çok da önemli değil, vardır herhalde bir sebebi.

Tony ve ekibi ile oturup konuştuktan sonra bir planda karar kılınır, Thanos Titan’a gelir, Thanos’la savaşılır ve neredeyse kazanılır. Ama o da ne, taş var Gamora ortada yok. Peter durumu anlar Thanos’u yumruklamaya başlar, yanlışlıkla Mantis’in eline vurur ve olanlar olur. Ah be abi, dedik içten içe, ah be abi. Euro 2008’de Çek Cumhuriyeti maçında Rıdvan Dilmen’in kırmızı kart gören Volkan Demirel’e “Yapma Volkan!” diye bağırdığı gibi bağırdık hepimiz içimizden sen o yumrukları Thanos’a indirdiğinde. “Yapma Peter! Oyuncu değişikliği hakkımız da doldu!” Her ne kadar Peter günah keçisi ilan edilmiş olsa da az önce de belirttiğim üzere bunun olacağı belliydi çünkü Peter sevdiklerini kaybettiğinde aklını ve sakinliğini de kaybeden bir karakter. Ve her ne kadar tasvip etmesem de, etmesek de karaktere uygun bir davranış gösterdi o hareketiyle ve ne yazık ki Titan takımının başarısız olmasına, ardından dolaylı olarak evrenin yarısının ölümüne sebep oldu. Üzdün bizi Peter, ne diyelim ki.

Siz bu karakterlerin Avengers: Infinity War filmindeki rolleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın! Bir sonraki yazımızda Captain America ve Scarlet Witch karakterlerinin analizleri ile görüşmek üzere!

Yorumları Gör (1)

1 Yorum

 1. Gelelimsadede

  9 Mayıs 2018 at 20:43

  Star-lordun bahsedilen sahnesini tekrar tekrar izledim,orada Starlordun en ufak suçu yok!

  Sahnesi dikkatli izlerseniz Starlord Thanoa vurdugu zaman bile aslında Mantisin elleri Thanosun kafasına dokunur vaziyette idi!Kısacası Thanosun iradesi o kadar güçlü ki Mantisin özel gücünü bile saf dışı edip kendine geldi ve o zor durumdan kurtuldu.

  Ha diyebilirsizniz ki peki Mantisin etkisi altında oldugu süre iiçinde Thanosun kolunu kesebilirlerdi veya bir şekilde öldürürebilirlerdi ve iş orda biterdi.Ancak böyle birşeyde olamazdı çünkü THanos gamorayı kaçırdı.Starlord ve Tony’nin planı içinde Thanosu etkisiz hale getirip Gamoranın yerini öğrenmekte var!Gamoranın yerini öğrenmeden öldürmeye kalkışmak hem apttalık olurdu hemde Starlord izin vermezdi bunu aklınızda bulundurun!Ayrıca Mantis gibi bir karakter varken etkizi hale getirmek gibi bir imkanları varken bunu plana dahil etmek mükemmel bir olay!

  Kısacası Marvel yöneticiler yönetmenleri ve senaristleri her olasılığı düşünüyorlar,izleyicinin biraz ayrıntılara dikkat etmesi yeterli!

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avengers: INFINITY WAR
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Avengers: INFINITY WAR

jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Emre27 Aralık 2018
Dt0VnCrVYAIKV0T.jpg-large-2-1

Avengers 4: Endgame Posteri Meydana Çıktı!

Orkan7 Aralık 2018
MARVELSDOCTORSTRANGE

Avengers 4: Endgame – Doctor Strange, Avengers: Infinity War’da Filmin İsmini Bizimle Paylaşmış!

Orkan7 Aralık 2018
avengers-4-header-1111310-1280x0

Avengers 4 Fragmanının Çıkış Tarihi Ertelenmiş!

Orkan5 Aralık 2018
5107585-img-avengers-infinity-war-v6

Avengers 4 Fragmanı Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Orkan3 Aralık 2018
tumblr_p6kxifLCbe1uu0dmco1_1280

En İyi Fan Yapımı Posterler “Avengers 4”

Betül Karataş4 Eylül 2018
3zrnuuSNJBBGyXko2LNhkB

Evrenin Yarısını Yok Eden Sonsuzluk Taşı Hangisiydi?

Betül Karataş12 Ağustos 2018
Joe-Russo-Anthony-Russo-The-Russo-Brothers-Captain-America-Civil-War-Photo-by-Fred-Duval-FilmMagic

Russo Biraderler, Twitter’dan Avengers: Infinity War ile İlgili Soruları Yanıtladı

Bulut Şimşek8 Ağustos 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.