Avengers: INFINITY WAR

Avengers: Infinity War Fragmanına Saniye Saniye Bakış!

Avengers: Infinity War Fragmanına Saniye Saniye Bakış!
Bulut Şimşek

Sonunda o an geldi çattı! Marvel, tarihin en büyük çizgi roman uyarlaması olan Avengers: Infinity War filminin son fragmanını paylaştı. Bütün dünyada filmle ilgili heyecanı doruğa çıkaran fragman ile ilgili doğal olarak yorumlar yağmur gibi yağmaya başladı. Biz de eksik durur muyuz, kendimizce inceledik. Buyurun, beraber bakalım.

 

Thanos Geliyor

Sem título 11

Fragman, New York’a bir bakış ile başlıyor ve Thanos’un gelişinin alamet-i farikası olan ve henüz tam olarak ne olduğunu çözemediğimiz uzay gemisi tarzı aracın gelişini Natasha, Rhodey ve Bruce’un gözünden olduğu gibi New York Sanctum’unun camından da görüyoruz.

 

Gamora’nın Anlattıkları

fefewef

screen-shot-2012-05-22-at-12-59-59-pm

Gamora, bu filmde şüphesiz en kişisel hesapları görecek karakter olacak. Kendisini bildi bileli babası Thanos’un “evrenin yarısını öldürmeye çalıştığını” söyleyen Gamora, eğer Thanos bütün sonsuzluk taşlarını toplarsa neler olacağı konusunda karakterlerimizi uyarıyor. İlgilenenler için söyleyelim, bu hareket, bu filmde çizgi romanlardan direkt beyaz perdeye dökülecek birkaç sahneden biri olacak eğer gerçekleşirse.

 

Tony’nin Korkusu

Sem título 5

Bu fragmanda göze en çok çarpan detaylardan birinin Tony’nin gözlerinde gördüğümüz ve bizlere hiç de yabancı gelmeyen korkulu ve endişeli bakışlar. İlk Avengers filminde yaşadığı travma Tony’i tamamen değiştiren ve ona Ultron’u yaratma gereğini duyduran, acı bir tecrübe olmuştu.  Gamora’ya “Adı ne demiştin?” diye sorarken Tony’nin gözlerinde gördüğümüz endişe, karakterin 18 filmlik süre içinde yaşadığı karakter gelişiminin saniyelik bir özeti maiyetinde. Bu korkusuna rağmen Tony’nin “Avantaj bizde, o bize geliyor” diyerek Captain America ayrıldıktan sonra takım (Avengers) içinde girmek zorunda kaldığı liderlik ve stratejistlik rolünü de iyi bir şekilde üstlendiğini gösteriyor.

 

Steve ve T’Challa Arasındaki Dostluk

Sem título 13

En iyi dostluklar belli ki kavga ile başlıyor… Steve ile T’Challa arasında Captain America: Civil War filminin sonundan itibaren ekilen dostluk tohumlarının yeşerdiğini fragmanda açık bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca ikili ek sıkışırken Captain America’nın arkasında sırayla Vision, Scarlet Witch, Bruce Banner (Hulk), War Machine, Falcon ve tabii ki Black Widow’u görüyoruz. Captain America’nın Vision’ı Wakanda’ya getireceğini yönetmenlerin açıklamalarından biliyorduk, ancak T’Challa’nın bu denli güler yüzlü bir şekilde ev sahipliği yapması ve Captain America’nın da kendisini rahat hissettiğini açıkça gösteren tavırları, Secret Avengers ekibinin Wakanda’da birer kaçak olmaktan ziyade Wakanda vatandaşı muamelesi gördüğünün bir kanıtı olarak kabul edilebilir. (Ancak yine de T’Challa’nın arkasındakı Dora Milaje askerinin yüzündeki memnuniyetsiz ifadenin tesadüfi olduğunu pek sanmıyorum)

 

Spider-Man Geri Dönüyor

Sem título 6

Kendi solo filminin sonunda yere yakın kalmayı tercih eden, mahallesinin Örümcek Adam’ı olmaya karar veren Peter Parker’ı, gizli kimliğini ortaya çıkma riskini göze alarak bir yere yetişmeye çalışırken görüyoruz. Muhtemelen Super Bowl TV Spot’unda gördüğümüz, Spider-Man’in uzaya doğru yükselme sahnesinin hemen öncesi ve fragmanda gördüğümüz, okul servisindeki öğrencilerin Thanos’un aracını gördüğü sahneden hemen sonrası olacak bu sahne, Spider-Man’in kendisini daha fazlası için hazır hissettiğini gösteriyor.

 

Orada Bir Extremis Var Uzakta

Sem título 12

Tony’nin zırhı, ilk Iron Man filminden sonra doğal olarak sürekli gelişti ve bu gelişim, çizgi romanlara paralel bir şekilde yansıtılmaya çalışıldı sinematik evrene. En son Captain America: Civil War‘da Bleeding Edge zırhına çok benzeyen bir zırhla ve Spider-Man: Homecoming filminde ise geliştirme aşamasında olduğunu düşündüğümüz bir zırhla gördüğümüz Tony, Avengers: Infinity War filminde ise çizgi romanlardaki Extremis zırhın özelliklerinin çoğuna sahip bir zırhla karşımıza çıkıyor. Bunu, oyuncak ve concept art’larda zırhın ekstra parçalarını ve TV Spot’ta zırhın bir çeşit nanoteknoloji ile bezendiğini görerek anlamıştık. Bu fragmanda ise Tony’nin, ilk Iron Man filminin aksine atmosferin üst katlarına sorunsuz bir şekilde çıktığını ve ayak kısmındaki büyük itici sayesinde de çok yüksek bir hıza ulaşabildiğini görüyoruz.

 

Iron Man – Star Lord Etkileşimi

Sem título 6

Aslında Tony’nin resimdeki surat ifadesi her şeyi anlatıyor gibi. Belli ki iki karakter birbirleri ile çalışmak konusunda başlarda biraz sıkıntı yaşayacaklar. Ayrıca Star Lord’un kulağının hemen altındaki aletin bir çeşit tercüme aleti olduğunu hatırlatmanın zamanı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar biz hepsi aynı dili konuşuyor gibi görecek olsak da düşününce Star Lord hariç bütün Guardians of the Galaxy takımı Dünya dışındaki farklı gezegenlerden farklı karakterler, o yüzden Dünya gezegenindeki yüzlerce dilden birini bilmeleri imkansız. Bu nedenle, Galaksinin Koruyucuları, diğer karakterler ile sağlıklı bir biçimde iletişim kurabilmek için bu küçük aletleri kullanacaklar.

 

Çizgi Romandan Fırlamış Gibi

Sem título 6

 

spider-man-civil-war-marvel-comics

Sizi bilmiyorum ama fragmanı izlerken benim dikkatimi en fazla çeken şeylerden biri Iron Man ile Star Lord arasındaki atışmayı izlerken bir yandan eğlenip bir yandan şaşkın bir biçimde karakterlerimize bakan Marvel Sinematik Evreni’nin Peter’ının, Civil War çizgi romanındaki Peter’a benzerliği oldu. Bu benzerliğin çok hoşuma gittiğini söylemeden edemeyeceğim.

 

Bütün Eller Güverteye!

Sem título 16

Yukarıdaki resimlerde Wakanda Savaşı’nın hemen öncesini görüyoruz. İlk resimdeki hava araçlarında Secret Avengers ile yanında T’Challa ve Wakanda ordusunu, alttaki resimde ise daha yüksek irtifada uçan Falcon, War Machine ve Hulkbuster içindeki Hulk’u görebiliyoruz.

 

Yıldırım Tanrısı!

Sem título 6786786445

Burada ne yaptığı tam olarak anlaşılamasa da Thor’un her zamankinden çok daha güçlü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Thanos Flashback’i

Sem título 6786786445h

Sem título 13

Thanos’un motivasyonunun gezegeninin başına gelenlerden sonra evrene denge getirmeye çalışmak olduğunu biliyoruz. Üst resimde arka planda gördüğümüz dumanlar ve iki yandaki Thanos ordusu askerleri sayesinde, Thanos’un bir gezegene “denge getirdiğini” ve bu gezegende zafer yürüyüşünü yapmaya hazır olduğunu görüyoruz. Burada sahnenin başında zırhı ile gördüğümüz Thanos’un elini tutan yeşil tenli ve kırmızı saçlı küçük bir kız var. Tarifin de açık ve net bir şekilde gösterdiği üzere bahsettiğimiz kişi Gamora. Bu an, Thanos ile Gamora arasındaki ilk etkileşimi gösteriyor.

 

Ah Loki, Ah

Sem título 13

Kevin Feige aslında söylemişti Loki’nin Thanos’un yanında olacağını ama ben hep içten içe Loki’nin Thor’a ve Asgard halkına bir daha ihanet etmeyeceğine inanmıştım. Yanılmışım. Üstteki resimde Thanos’un Asgard gemisini bastıktan sonra Thor’a resmen işkence ettiğini, alttaki resimde ise Loki’nin Black Order’ın bir parçası olduğunu görüyoruz. Alttaki resimdeki mekanın The Collector’un mekanı olma ihtimali var, ancak diğer sonsuzluk taşlarından birinin alındığı başka bir mekan da olabilir.

 

Yaşam ile Ölüm Arasındaki İnce Çizgi

Sem título 6666

Sem título 666

Burada kahramanlarımızı Thanos’un ordusundan ayıran bir tür güç kalkanı görüyoruz. Kahramanlarımız, çeşitli patlamaların olduğu taraftalar ve belli ki bu, Wakanda Savaşı’nın ilk anlarından bir görüntü. Bu sahne ile ilgili çok fazla bilgiye de sahip değiliz, ancak Wakanda Savaşı’nın Captain America: Civil War‘daki havaalanı sahnesine hem aksiyon hem de boyut bakımından bin basacağı yönetmenlerimiz tarafından dile getirilen bir durum.

 

Tek Acı Çeken Karakter Vision Olmayacak

Sem título 13

Sonsuzluk taşlarından birini boynunda taşıyan Doctor Strange’in, Black Order’ın hedeflerinden biri olacağını tahmin etmek hiç kimse için güç değildi. Tek soru bu taşın Doctor Strange’den nasıl alınacağıydı – şu ana kadar. Fragmanın en önemli anlarından biri olan bu sahnede Ebony Maw’ın Doctor Strange’e yaptığı fiziksel (ve muhtemelen zihinsel) işkenceyi görüyoruz. Ebony Maw, en büyük gücü zihinsel manipülasyon olan bir karakter olduğu için Doctor Strange’e sahnede görüldüğü gibi fiziksel bir acıdan ziyade zihinsel bir acı çektiriyor olabilir. Ancak yine de Vision bağırırken nasıl içimiz acıdıysa, doktorumuz için de içimiz aynı şekilde acıdı. Bu ikilinin çizgi romanlarda da bir ilişkisi olduğunu, Ebony Maw’ın Doctor Strange’i zihin kontrolü aracılığıyla yönlendirdiğini de bilmekte fayda var.

Ebony-Maw-Strange-7

 

“Umarım Seni Hatırlarlar”

Sem título 13

Bu an, fragmanın can alıcı noktalarından biri. Thanos’un yüz ifadesi ve ses tonu, en azından bu sahnede, sadece kötülük yapmak için kötülük yapan birinin yüz ifadesi ve ses tonu değil. Aslına bakarsanız kendisine göre Thanos kötü biri bile değil. Gezegenini kurtarmak için her şeyi yapmış ama başarısız olmuş, başkaları da bu kaderi yaşamasın diye kendince önlemler almaya çalışan birisi. Bu yüzden karşısındaki Tony’e, kendi gezegenini korumak için kendisinden güç olarak kat be kat üstün birine karşı savaşan birine karşı söylediği bu sözün ironik veya alaycı olduğunu düşünmüyorum. Askeri en iyi düşman askeri anlar, Thanos da Tony’i, belki diğer Yenilmezlerden bile daha iyi anlıyor. “Umarım seni hatırlarlar” diyor çünkü onu hatırlayacak kimsesi kalmadı…

Tony’nin bakışına gelince, burada bir fragman oyunu olduğunu ve Tony’nin bu  surat ifadesinin, Thanos’un söylediğinden sonra takındığı bir ifade olmadığını düşünüyorum. Tony’nin yüzündeki bu ifade, genellikle birini kaybetmekten korktuğu ve kontrolü kaybettiği zaman ortaya çıkan bir yüz ifadesi. Ayrıca zırhının da paramparça olduğunu açık ve net bir şekilde görüyoruz.  Tony burada sinirli. Belki Thanos’u o an durdurup Dünya’yı kurtaramadığı için, belki Thanos o an yanında olan Peter’a zarar verdiği için. Ama bu, Tony’nin deli bakışı.

 

Spider-Man / Doctor Strange Etkileşimi

Sem título 13

Marvel filmlerinin en fazla eleştirilen noktası mizahı dozunda kullanmayarak çok abartması. Bu fragmanda ise mizah olarak sayılabilecek iki sahneden biri fragmanın sonuna konmuş. (Diğer sahne Iron Man ile Star Lord arasındaki diyalog) Bu iki sahneyi gören izleyiciler şu tür bir endişeye düşmüş olabilir: “Ya bari bu filmde komedi yapmasınlar”. Bu fikre tamamen katılmak ile birlikte iki sahne de ana amacı komedi gibi görünen, ancak karakter özellikleri açısından ele alındığında gayet normal konuşmalar içeren sahneler olduğunu söylemek gerekiyor. Biz Iron Man’i 10 senedir tanıyoruz, ancak Star Lord henüz yeni tanıştı ve Guardians of the Galaxy filmlerinde tanımadığı, işine burnunu sokan insanlara karşı ne kadar iğneleyici ve küçümseyici olduğunu gördük. Yani düşününce Peter Quill yine Peter Quilliğini yapıyor. Spider-Man konusunda da aynı şey geçerli. 15 yaşında bir çocuğun, “Doctor Strange” isminin özellikle seçilmiş bir süper kahraman ismi olabileceğini düşünmesi kadar normal bir şey olmadığı kanısına varmak zor olmayacaktır.

 

Captain America Herkesi Şaşırtıyor

Sem título 13

Captain America… “Nereden gelirse gelsin kabadayıları sevmem” diyen adam, Thanos’u (ve elbette fragmanı izleyen herkesi) şaşkına uğrattı. Fragmanın bu kısmı, en çok tepkiyi çeken kısım oldu ve bu yüzden bu listede kendisine en sonda yer buldu. Captain America’nın, Sonsuzluk Eldiveni’ne sahip olan ve buna takılmış (en az) iki Sonsuzluk Taşı ile ona vuran Thanos’u durdurmasının pek olası bir durum olduğu doğal olarak düşünülemez. Böyle düşünen bir izleyici iseniz, aşağıdaki resimler neden böyle bir sahnenin var olduğuyla ilgili bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir:

Sem título 17

 

_thumb_91354e4c-20ee-41cd-b085-bb6e2408d59f

Her ne kadar belki filmde yumruk atamayacak olsa da Captain America, çizgi romanda Thanos’a meydan okuyan ve “Karşında birini buldukça asla kazanamayacaksın.” diyerek ona karşı çıkan bir görüntü sergiliyor. Avengers: Infinity War’un yönetmenlerinin ve senaristlerinin de Captain America üçlemesinin son iki filminde de görev aldığı düşünülürse, ellerinde büyümüş olan bu karakteri zayıf göstermek istememeleri de olası ve anlaşılabilecek bir durum.

Ancak en muhtemel senaryo, asıl amacın, bu filmde ölme ihtimali çok yüksek bir karakter olan Captain America’nın “son duruşunu” seyirciye olabildiğince epik bir şekilde göstermek olabilir. Captain America’yı Avengers 4 filminde zaman yolculuğu ile göreceğimizi biliyoruz ancak setten karakterin hayatta olduğu ile ilgili bir kanıt gelmedi. Veda edeceğimiz bir karakter de zayıf gösterilmeyeceğine göre bu sahnenin varlık sebebi aslında kolayca tahmin edilebilir.

 

Uzun yazımızın sonuna geldik. Siz fragmanla ilgili ne düşünüyorsunuz? Listede görmediğiniz noktaları bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz!

Avengers: Infinity War, 27 Nisan 2018’de vizyona girecek.

Yorumları Gör (4)

1 Yorum

 1. patetes

  17 Mart 2018 at 11:33

  Tek dileğim eldivensiz Thor reisi çuval eden Thanos 2 sonsuzluk taşı İle Captan Amerika ile vs atıp onu yüceltmez devamında inşallah ölür Amin 😀

  • Black

   20 Mart 2018 at 00:18

   Yazarlar tarafından Captain, Thanos ile vs atmış.
   Tony’nin nasıl Zeki olduğunu kabul ediyorsan Steve’nde güçlü olduğunu kabul edeceksin çünkü karakter böyle yaratılmış. Etmiyorsan da Kudur.

 2. Nebi

  17 Mart 2018 at 15:16

  Bende ilk başta sizin gibi düşünmüştüm ama detaylı bakınca black order’ın bir üyesinin silahını lokiye yönelttiği açıkça görünüyor. O an yandaş değil daha çok esir görüntüsünde. Tabi daha sonrasında sağ kalmak için thanosun yanına geçeceği büyük bir gerçek.

 3. Dark Jedi

  18 Mart 2018 at 13:33

  Fragman bayağı başarılı olmuş.Zaten filmde yüksek ihtimalle başarılı olacak.Age of Ultron gibi birşey çıkmaz ortaya umarım zira Age of Ultron’un da fragmanları çok başarılıydı ve risk alınan bir film gibi gözüküyordu ama maalesef film çok basit ve sıradandı.Şahsen ilk Avengers filminden kalite olarak aşağısında kaldığını düşünüyorum.Fragmanlarında inanılmaz badass gözüken Ultron karakteri filmde maalesef badasslık ile gram alakası yoktu.”No strings on me” gibi karizmatik bir cümlenin ağırlığını fragmanlarda çok iyi yansıtırken filmde maalesef yansıtamıyordu.Burada da Thanos ”Fun isn’t something one considers when balancing the universe. But this… does put a smile on my face.” gibi karizmatik bir cümle kullanıyor.Umarım filmde bunun ağırlığını korurlar ve Marvel’ın villian sorununu Thor Ragnarok ve Black Panther filmleri ile aştığını düşünürsek bunu başaracaklardır.Russo’lar Winter Soldier ve Civil War (her ne kadar çizgi romandakinden biraz farklı işlense de genel olarak çok başarılı bir filmdi) 2 çok başarılı işi ortaya koyan kişiler yapıyor filmi.O yüzden güvenim tam Russolara.Ruh Taşının nerede olduğu hakkında birçok teori var.Bir teoriye göre Ruh Taşı bir şekilde Cap’in gücünün kaynağı olan Super Serum ile bağlantılı.Fragmandaki sahnede Thanos Super Serum’u Cap’ten çıkardıktan sonra Old Man Steve ile karşılaşacağımız söyleniyor.Fragmandaki Steve’in sarı gözü bu teoriyi güçlendiren etmenlerden.Iron man’in yeni zırhı ve Spiderman’in Iron Spider kostümü filme çok iyi yedirilmiş gibi gözüküyor.Homecoming’te en memnun kalmadığım olaylardan biri filmin sonundaki Iron Spider kostümünü Peter’ın net bir şekilde kullanırken göremememizdi.Sırtından çıkacak kolları fragmana koymamaları güzel bir tercih zira filmde görmek büyük bir deneyim olacak.Savaş sahneleri ve görsel efektler inanılmaz epik gözüküyor.Özellikle Thor’un şimşek çıkardığı sahne ve Star Lord’un koşup ateş etmesi falan güzel detaylar.Çizgi romanlardaki Thanos’un evreni yok etme sahnesi yüksek ihtimalle bu filmde yaşanacak.Hatta ben şahsen filmin sonunda olacağını düşünüyorum.Yazıda da bahsedildiği gibi eğer gerçekleşirse çizgi romanlardan fırlamış olan en mükemmel sahnelerde zirvede olacaktır.Neyseki bu filmin fragman dozajını Spiderman Homecoming’in aksine çok iyi ayarladılar.Sızdırılan fragmanı ve geçen ay çıkan 30 saniyelik tv-spotu saymazsak film hakkında toplam 2 fragman var ve konu hakkında net bir bilgi vermeyip merak unsurunu arttırıyorlar.Film her türlü gişede rekor kıracak hatta ben şu an 2 milyar hasılatıyla en tepede duran Avatar filmini 8 sene sonra yerinden indirecek ilk film olacağını düşünüyorum.Black Panther’ın bile tek başına yaptığı gişe başarısını düşünürsek bu film her türlü 2 milyara ulaşacak ve hatta geçme ihtimali bile var.Merakla bekliyorum.27 Nisan bir an önce gelse de izlesek.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avengers: INFINITY WAR
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Avengers: INFINITY WAR

jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
Dt0VnCrVYAIKV0T.jpg-large-2-1

Avengers 4: Endgame Posteri Meydana Çıktı!

Orkan7 Aralık 2018
MARVELSDOCTORSTRANGE

Avengers 4: Endgame – Doctor Strange, Avengers: Infinity War’da Filmin İsmini Bizimle Paylaşmış!

Orkan7 Aralık 2018
avengers-4-header-1111310-1280x0

Avengers 4 Fragmanının Çıkış Tarihi Ertelenmiş!

Orkan5 Aralık 2018
5107585-img-avengers-infinity-war-v6

Avengers 4 Fragmanı Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Orkan3 Aralık 2018
tumblr_p6kxifLCbe1uu0dmco1_1280

En İyi Fan Yapımı Posterler “Avengers 4”

Betül Karataş4 Eylül 2018
3zrnuuSNJBBGyXko2LNhkB

Evrenin Yarısını Yok Eden Sonsuzluk Taşı Hangisiydi?

Betül Karataş12 Ağustos 2018
Joe-Russo-Anthony-Russo-The-Russo-Brothers-Captain-America-Civil-War-Photo-by-Fred-Duval-FilmMagic

Russo Biraderler, Twitter’dan Avengers: Infinity War ile İlgili Soruları Yanıtladı

Bulut Şimşek8 Ağustos 2018

Cizgiroman.com da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.