Arrow

Arrow’un Neden En İyi Çizgi Roman Uyarlaması Olduğunun Sebepleri

Arrow’un Neden En İyi Çizgi Roman Uyarlaması Olduğunun Sebepleri
DrunkenHuntsman

Son dönemde çizgi romanlardan uyarlanan yapımlar iyice çoğaldı. Öncelikle şunu belirteyim bu yazı diziler içindir. 3.sezonunu bitiren Arrow bu işe ilk başlayan ve haliyle en çok izleyici kitlesi olan dizi. Evet biliyorum Flash – Daredevil – Agents Of S.H.I.E.L.D. gibi birçok güzel yapım var ve hepsinin kendine has bir ortamı var.

 

 1. DC’nin karanlık ortamı hakim. Marvel’ın Disney’e ait olması biraz yaş kitlesi farkı yaratıyor ve bu S.H.I.E.L.D. dizisine vuruyor. Bu Daredevil için geçerli değil.
 2. Dizi haftalık yayınlanıyor ve heyecan sürüyor, Daredevil gibi Netflix yapımları bu yüzden biraz sıkıntı. Başlayınca biten cinsten hiç heyecan yok. Tabi bunlar Flash ve S.H.I.E.L.D için geçerli değil.
 3. Arrow karakteri en insancıl kahramanlardan birisi. Tıpkı Batman gibi, zaten ikinci Batman olarak yaratıldı. O sadece iyi dövüşüyor, iyi ok atıyor ve stratejik zekaya sahip ama Flash sadece kazara hızlı koşabilme yeteneğine sahip. Daredevil diyebilirsiniz ama kör bir insanın duyularının bu kadar gelişmesi zor yani mürekkebe dokunup okuyan bir insandan bahsediyoruz.
 4. Halkın adamı bir kere Arrow! Yetimlere sırdaş olan fakirlere yoldaş olan Oliver Queen o, kim zorda kalsa yardım eder!
 5. Arrow Team; John Diggle, Felicity Smoak, Roy Harper, Ray Palmer [A.T.O.M.], Black Canary ve Red Arrow (Speedy) gibi bir ekibe sahip yani eksiksiz iş gücü. Diğer dizilere bakın, bir grup ajan veya tek başına çalışan bir avukat. Tabi ki avukatın çizgi romanda Spiderman gibi dostları olsa da dizide yok ne yazık ki.
 6. Dizi sadece bir yerde geçmiyor birçok şehirde veya ülkede görebiliyoruz Arrow’u.
 7. Çizgi roman ile en çok benzerlik göstereni de Arrow yapımı.

Daha çok etmen sayılabilir ama şimdilik bu kadarı yeter size.

Not: Diğer diziler ile ilgili artıları da yazacağım fanatiklik yapmayalım.

 

Yorumları Gör (8)

1 Yorum

 1. Mr. Komik

  18 Mayıs 2015 at 20:10

  Biri bu yazının şaka oldugunu söylesin 😀 Gerşekten madede madde sana mantıklı cevaplar yazacaktım ama boşver dedim.Sana sadece tek bir örnek vereyim sonra otur düşün!Maseo kavga ettikleri barda tepsi ile kurşunları sektirdi ya tamam dedim 5-10 yaş arası çocuklar için dizi bu bırakıyorum,bıraktım!

  • Cj

   18 Mayıs 2015 at 21:39

   +1

 2. Mr.Comic

  19 Mayıs 2015 at 00:06

  Mr.komik takma adli takipcimiz cizgiromanlarda ne kadar gercekcilik bekliyorsunuz ki buna kiziyorsunuz bana izlediginiz bir film veya dizi soyleyin ha siz derseniz ben drama izlerim niye diziye basladiniz bunlar kurgusal seyler mantik ariyorsan hic izlemeyiniz ozaman.

 3. VivaLaVida

  19 Mayıs 2015 at 08:01

  1) SHIELD’da daha yeni adamın kolunu kestiler, kadını lime lime ettiler. Arrow’da karanlık ortam olması onu daha mı yetişkin dizisi yapıyor?

  2) Çizgi Roman uyarlamaları için “ne kadar karanlıksa o kadar kalitelidir” anlayışına nasıl sahip oldunuz merak ediyorum.

  3) Flash’ın yıldırım çarpmasına tamam, Daredevil’in gözüne kimyasal bulaşmasına ovvvvvvvvvvvv. Ayrıca kör insanların gerekli eğitimi aldıktan sonra yazı okuyabildiğini bilmiyor musunuz? Alfabenin adını tam bilemeyeceğim, Mors olması muhtemel, malum çizgi ve noktalardan oluşuyor.

  4) Oliver halka yardım ediyor, Flash kendi zevkine koşup milleti pataklıyor, Daredevil zevkine milleti dövüyor öyle mi? Daredevil 1×02’nin son sahnesinde -tek çekim dövüş sahnesi- Daredevil’in ne için dövüştüğünü en azından bir hatırlayın.

  5) Ya sen bir grup ajanın nasıl eğitimden geçtiğini biliyor musun da konuşuyorsun. Bir avuç ajan olmak bu kadar kolaysa hadi buyurun efendim :) Ayrıca Arrow dizisinde Black Canary’nin maalesef hikayesinin bu kadar kötü işlenmesi ve en fazla 6-7 aylık eğitimle League of Assasins üyelerini 3er 5er dövmesi de bir acayip.

  6) SHIELD dizisinde bu sezon kaç ülkeye gidildi biliyor musun?

  7) Çizgi roman ile en çok benzerlik göstereni Arrow hı? Hangi çizgi romanda Felicity veya Diggle diye bir karakter var? Hangi çizgi romanda Ra’s Al Ghul yeşil tayt giyip adam öldürüyor? Hangi çizgi romanda Oliver Queen Ra’s Al Ghul olmaya layık görülüyor. Hangi çizgi romanda Oliver Queen bu kadar ciddi. Hangi çizgi romanda Black Canary bu kadar gereksiz bir orijine sahip? Hangi çizgi romanda Malcolm Merlyn Ra’s Al Ghul oluyor? Bunların aksine Flash ve Daredevil’de çizgi roman evrenlerinde geçen bir çok karakteri ve olayı görebiliyoruz.

  Ayrıca buraya kendi düşüncelerimi de yazayım. Hiçbir Green Arrow çizgi romanında bu kadar kasıntı karakterler, bu kadar dram yok. Gereksiz dram ögeleriyle doldurdular 3. sezondan itibaren diziyi. Felicity karakterinin sürekli ağlamaklı konuşmaları, Felicity’i sırf fanlar seviyor diye her erkeğe yamamaya çalışmaları. Dizi gerçekten çok kötü gidiyor. Ayrıca bakıyorum Arrow karakterleri Flash dizisine geliyor seyircinin yüzü gülüyor. O kasıntılı konuşmalar, o sen böyle birisin sen öyle değilsin gibi sürekli konuşmalar yok. Tam bir çizgi roman uyarlaması izliyoruz. 2002 yılından beri çizgi roman okurum, fazla iç içine değildim şu 7-8 yıla kadar ama yine de alır 2 ayda 3 ayda bir basılan serileri okurdum. Biz diyelim 10 yıllık çizgi roman deneyimim var yine de. Neyse bu dönem boyunca 1 tane böyle kasıntı, bol dramlı, sürekli ağlamaya meyilli konuşmaların olduğu bir dizi izlemedim. İptal edilen Constantine uyarlaması bile hayranlarca iyi bir izlenim kazandı ama Arrow’a gelirsek sadece diziyi izleyen, karakterleri tanımayan birileri dışında ben dizinin 3. sezonunu beğenen bir kişi görmedim. Maalesef 3. sezonu kalan 2 sezonda işlenen -özellikle ilk sezonda işlenen- sağlam hikayeyi mahvetti.
  Kusura bakmayın ama ben bu yazıda tarafsız olduğunuzu düşünemeyeceğim. Arrow dizisini beğenirsiniz o konuda bir şey demeyeceğim -ben beğenmiyorum 3. sezonun başından beri.- En iyi dizi de diyebilirsiniz ancak en iyi uyarlama diyemezsiniz. Sanırım Arrow tarafına yakın yazmışsınız.

  Not : Fanboy falan olduğum düşünülmesin. Gözümde Daredevil ve Flash şu an en iyi uyarlamalardır. En iyi dizidir demiyorum en iyi uyarlamadır diyorum.

  • VivaLaVida

   19 Mayıs 2015 at 08:09

   “Neyse bu dönem boyunca 1 tane böyle kasıntı, bol dramlı, sürekli ağlamaya meyilli konuşmaların olduğu bir dizi izlemedim.” yazmışım. Çizgi roman okumadım olacaktı orası düzelteyim.

 4. Mr.Comic

  19 Mayıs 2015 at 13:51

  1-2- S.H.I.E.L.D dizisinde dediğin sahneleri bende gördüm lafım ona değil 1. maddeyi iyi okursan sadece ortam açısından eleştirmişim.
  3-Daredevil normal alfabeyi okuyabiliyor. mors’u değil.
  4-Yazıya mizah katmak amacı ile yazıldı ama dizide genel olarak böyle şeyleri görmek mümkün.
  5-Ajanlar nasıl eğitimden geçiyor bilmiyorum ama S.H.I.E.L.D dizisini izlediğin zaman belli başlı ajanların dışındakilerin hernekadar eğitim alsada gerisinin pek birşey beceremediğini görüyoruz. Ha dersin Mockingbird Lafımız ona değil genel olarak dizi zaten ajan olarak değil İsimli Ajanlar başarılı ama yazımızın onlar ile alakası yok.
  6-Çizgi Roman Uyarlamasında ufak tatışmalar olabilir hakklı olduğun noktalar var ama daredevil dizisinde daredevil genel gidişi harici uyumsuzluklar Arrow’a kıyasla çok Flash ise evet Flash en az okuduğum çizgiroman diğerlerine kıyasla ama bildiğim kadar arrow’dan fazlası yok.

  Not: Taraf olarak yazılan yerler için haberin altına not düştüm diğer diziler içinde diye yazılıyor dikkatli bakarsanız görürsünüz.

  Teşekürler.

 5. Mr. Komik

  19 Mayıs 2015 at 18:23

  1-Arkadaşım insanoğlu karanlıktan çıkalı yüzyıllar oldu şu an aydınlama çağının devamındayız,kurtulun artık şu karanlıktan 😀 Bir kere karanlık kelimesini ingilizce dark kelimesinde direk çevirip algıladıgınız için algınız yanlış,Türkçe karşılığı “kasvetlidir”.Kasvetli şeyleri insanlar sevmez!Ben 35 yaşındayım dc nin hiçbir işini kasvetli diye sevmedim,adamına göre iş yapsınlar sevelim,batman tamam ama superman kasvetli olur mu? Tanrısal güçlere sahip kük emrah portresi çizmişler man of steel de!Berbat bir film di,yaş kitlesi diyorsun belli ki senin yaşın baya küçük yama şeklinden anlaşılıyor,Benim yaşım 35 !!!!!
  2- Diziler haftalık yayınlanır zten arkadaşım bu nasıl cümle :) Ayrıca 2. maddede önerdiğin yerheş yanlış!
  3-Arrow en insancıl kahraman nasıl oluyor arkadaşım ben 3 sezon dizisini izliyorum artık çizgiromanlarınıda gayet iyi biliyorum!Bir kere ne arrowun ne batmanin daha iyi dövüştüğünü sinema ve dizilerde görmedik sana Winter soldier filmini,ong bak filmlerini seyretmeni öneririm!Ayrıca DAredevil mürekkebe dokunmuyor,burda gülmekten yarılmıştım zaten,Arkdaş körler kabartma yazıya dokunma yöntem ile yazıyı okurlar!Gerçekten genel kültür zayıflıgını belli eden bir yanlışın var burda!
  4-Halkın adamı nasıl olur çıkaramadım,adam o kadar becereiksiz ki 2 defa korumak istediği şehrin yok olmasına sebep oldu,bu dizide gördüklerimiz,çizgiromanlarında ne kadar herkese göre değişir!
  5-Bu maddeyi algılamkta zorluk çektim ne demek istediğini açıklaman lazım ama yaptıgın kıyaslama idrak yollarının zayıf oldugunu açıkca belli etmiş!Bir grup ajandan kastın Agents of shieldsa sen gözlerinle izlemiyosun heralde diziyi veya yaşın küçük oldugu için takip mekanizman zayıf!
  6-Kaç tan şehirde geçerse geçsin,ne demek istedin açıklaman lazım nolacak 100 farklı lehirde geçse olaylar!
  7-Hakketen sen bırak yazmayı daha çizgiroman takip etmemişsin eğer dizi için arada bir çıkan çizgiromanları diyorsan sen daha bu işte yenisin o zaman 20 yıl öncesinden başlaman lazım çr okumaya!

  Mümkünse yazma arkadaşım insanların sinirlerini zıplatmaktan başka bir işe yaramaz çünkü!SOnda yazıdıgın not ise baya komik 😀 Kendin fanatiklik yaptıgının farkındasın bu yüzden başkaları gelip seni bu fanatikliğinden dolayı eleştiri diye “ön alma” – “engelleme” yapmaya kalkıyorsun aklın sıra!

  Bir de “Daha çok etmen sayılabilir ama şimdilik bu kadarı yeter size” bu cümle nedir!Tamam abisi biz yetiniriz 😀 Lütfetmişsin!

  • Mr.Comic

   Mr.Comic

   19 Mayıs 2015 at 23:35

   Karanlık olayını sen sana göre yazmışsın ben bana göre bu bir genelleme değil hadi orayı geçtim Daredevil haftalık yayınlanmıyor :) Arrow’un insancıllığı derken diziler arasında dedim winter soldier falan değil. Daredevil’in duyuları Mors olmadan yazı okuyacak kadar güçlü ben kör insanlardan bahis etmiyorum. Biz insanları yaşlari ile değil zekaları ile ayırıyoruz buda ayrı bir mesele :) Dizinin farklı yerlerde geçmesi olayını flash ve daredevil’a göre kıyasladım izleyici aynı yeri izlemekten sıkılmıştır. Abisi Abisi diyerek kendine pohpohlamak dışında bir şey belirtmiyor benim için. Yazıda tabiki fanatikliğimin etkisi olacaktır oyüzden altına not düştüm diğer diziler ile ilgili yazacağım diye. Bu arada lütfetmek Allah’a mahsusdur . Tartışma devam ederse yorumlar silinecektir. İyi günler.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arrow
DrunkenHuntsman

Burada birşeyler yazması gerekiyordu ama artık gerekmiyor.

Daha Fazla Arrow

DIG000415_1._SX360_QL80_TTD_

Aman Aman Neler Oluyor: Arrowverse’e “Crisis on Infinite Earths” Geliyor

Bulut Şimşek15 Aralık 2018
landscape-1508496092-2-03-arrow-s06

Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak – Arrow 6. Sezon Finali İncelemesi

Bulut Şimşek19 Mayıs 2018
GalleryChar_1920x1080_3_Batwoman0-0pg18-clr_57bf79cb6c6597.03957821

Arrow-verse’e Batwoman Geliyor!

Abdurrahman Yaltır18 Mayıs 2018
Roy_Harper,_Oliver_Queen,_Sara_Lance,_Nyssa_al_Ghul_and_the_League_of_Assassins

Arrow’un Sevilen Karakteri Yeni Sezonda Kesin Dönüş Yapıyor

Bulut Şimşek10 Nisan 2018
Emerald City - Season 1

Arrow’un Yeni Sezon Düşmanı Diziye Farklı Bir Enerji Getirecek!

Eray Mert30 Ağustos 2017
4

Sevinçten Delirebiliriz: Michael Emerson, Arrow Kadrosuna Katıldı!

Bartu Yılmazer24 Temmuz 2017
1

Arrow’dan Yeni Fragman Geldi!

Bartu Yılmazer23 Temmuz 2017
supergirl-crossover-1000x538

Stephen Amell, Crossover’lar Hakkında Konuştu!

Mustafa Akkuş13 Temmuz 2017
arrow_wallpaper_tipadam

Stephen Amell Arrow’un 6. Sezonunun Ne Zaman Başlayacağını Açıkladı!

Mustafa Akkuş8 Haziran 2017

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.