Ant-Man and The Wasp

Ant-Man and The Wasp – Spoilerlı İnceleme

Ant-Man and The Wasp – Spoilerlı İnceleme
Bulut Şimşek

Avengers: Infinity War ile Nisan ayından beri sinemaları domine eden ve şu ana kadar bu filmden 2 milyar 38 milyon Dolar hasılat yapan Marvel, ortalığı yine boş bırakmadı ve belki de Marvel’ın en az sevilen karakterlerinden biri olan Ant-Man’in ikinci filmi olan Ant-Man and The Wasp, 6 Temmuz 2018 tarihinde vizyona girdi. Ton olarak diğer filmlerinden daha karanlık olan Avengers: Infinity War’dan sonraki filminde Marvel, daha kendi tonuna ve stiline uygun bir filmle karşımıza çıktı ve şu ana kadar gelen yorumların çoğunluğu pozitif yönde. 1 saat 58 dakikalık süresiyle içinde bulunduğu evrenin diğer filmlerine göre daha kısa süreli bir film olan Ant-Man and the Wasp, sınıfı geçen bir aile/romantik komedi filmi olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi gelin, filmin iyi ve kötü tarafları hakkında biraz kritik yapalım.

wannart-ant-man-wasp-900x580

Tempo Düşmüyor

Ant-Man and the Wasp filmini tek bir cümle ile özetlemem gerekirse bu cümleyi kullanmam yeterli olur diye düşünüyorum. Bu film, iki ana karakterimiz Ant-Man ve The Wasp’ın ayrı ayrı veya birlikte uğraşmak zorunda olduğu birçok yan karaktere sahip bir film olduğu için filmin başı hariç -ki filmin konusunu anlatan kısımdı- temponun hemen hemen hiç düşmediğini söyleyebilirim. Scott’ın ve Hope ile Hank’in ayrı ayrı Woo ile uğraşmak zorunda olması, Hope ve Hank’in sürekli saklanmak zorunda olması, Birch’ün Hank ve Hope’a sürekli ayak bağı olması, Ghost’un kendince haklı sebepleri yüzünden sürekli bir kovalama içinde olması ve Bill Foster’ın ona yardımcı oluyor olması, Scott ve Hank/Hope cephesindeki tartışmalar, Kuantum Alemi’ne gidiş vesaire derken film hiçbir zaman “Offf bitse de gitsek” dedirtmedi, aksine zamanın nasıl geçtiğini hissettirmeyen, zengin ve dolu dolu bir film oldu.

Ant-Man_filmdoktoru1

Paul Rudd

Evet, Ant-Man karakterinin yerine direkt onu canlandıran aktöre, Paul Rudd’a odaklanmak istiyorum. Az önce de bahsettiğim gibi Marvel evreninin kendi film serisine sahip olmasına rağmen popülaritesi en az karakterinden birisi şüphesiz ki Ant-Man. Buna sebep olarak filmin ana teması olan büyüme/küçülme temasının bir türlü bir mantığa oturtulamaması gösterilebilir. “E madem boyut küçülünce ağırlık değişmiyor, bu adamlar nasıl cebinde tank taşıyabiliyor?” gibi sorular -haklı olarak- çok soruluyor ve insanların filmi izleyesi gelmiyor. Benim bu duruma bir açıklamam var, ancak bu açıklamayı başka bir yazıya saklayarak Paul Rudd’ın mükemmel oyunculuğuna geri dönmek istiyorum. Friends’ten de tanıdığımız, yani komedi orijinli bir aktör olan Paul Rudd, karakteri oldukça benimsemiş görünüyor. Bazı oyuncular rolleri için doğmuş deriz ya hep, Robert Downey Jr. Iron Man için, Chris Evans Captain America için, Hugh Jackman Wolverine için gibi, ben şahsen Paul Rudd’ın da Ant-Man rolü için doğduğunu düşünüyorum çünkü bu tür bir karakteri daha iyi bir oynayacak bir oyuncu ne film ne dizi piyasasında göremiyorum. O yüzden Ant-Man karakterinin ilk filminde gördüğümüz, Captain America: Civil War’da da kendisini gösteren ve bu filmde de devam eden şapşik hallerinden bahsetmek yerine Paul Rudd’ı bu rolü bu kadar iyi oynadığı için kutlamak istiyorum.

Bunun yanında söylemeden geçemeyeceğim, Scott’ın Hope ve Hank tarafından dışlandığını görmek filmde beni gerçekten üzen noktalardan biriydi. Kendi kişisel kahramanı Captain America’nın peşinden (kendi isteğiyle olmasa dahi) giderek Hope ile olan ilişkisini, Hank ile olan ortaklığını ve kızı ile olan özgürlüğünü tehlikeye atan Scott, bunun bedelini kendi filminde sevdiği insanlar tarafından dışlanarak ödüyor.

ant-man-and-the-wasp

The Wasp ve Ant-Girl

The Wasp karakteri, yani Hope, ilk filme kıyasla ikinci filmde daha yumuşak başlı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Filmler arası gösterdiği gelişimin yanında Scott’a olan aşkı, filmin olumlu yanlarından biri olarak görünüyor. Bunun yanında Scott’ın kızı Cassie, veya çizgi romanlardaki adıyla Ant-Girl, MCU’nun geleceğinde var olabileceğinin sinyalini “Ben senin partnerin olmak istiyorum” diyerek verdi. Kim bilir, Avengers 4’ten veya Ant-Man’in üçüncü filminden sonra üçüncü nesil kahraman olarak Cassie’yi Ant-Girl olarak görebiliriz, tıpkı Winter Soldier’ı Captain America veya Shuri’yi Black Panther olarak görebileceğimiz gibi.

Ant_Man_Wasp_Luis

Scott’ın ailesi ve arkadaşları

Scott’ın ailesi ve arkadaşları hakkında ilk filmden farklı çok da bir şey söylenebileceğini düşünmüyorum. Özellikle Luis başta olmak üzere Scott’ın kankaları, filmde kendilerine biçilen komedi görevini başarıyla yerine getirdiler. Luis’in imza hareketi olan kendine özgü hikaye anlatmasını da 2 komik sahne ile tekrar gördük. Bunun yanında benim filmde garip bulduğum nokta Paxton-Maggie ikilisi ile Scott’ın bu kadar yakın arkadaş olması, hatta Paxton’ın sürekli kendini yamamaya çalışması. Daha geçen film nefret ettiğin adamı nasıl bu kadar sevmeye başladın sayın Paxton? Komedi unsuru olması için konmuş belli ama bana direkt ve sadece garip geldi.

jimmywoo-e1525639581278

Klişeler ve zorlama komedi

Ant-Man and the Wasp, genel olarak iyi bir performans ortaya koymuş olsa da her Marvel filminde olduğu gibi kendince hataları, saçma noktaları ve klişeleri olan bir film olmuş. Bunlara örnek gösterecek olursak Hank’in Kuantum Alemi’nde az kalsın canavarlar tarafından yutulacakmış gibi görünmesi ama son saniyede paçayı kurtarması, 30 yıldır Kuantum Alemi’nde kalan Janet’in tam da filmin eksik noktalarını tamamlamaya yardımcı olacak güçlere sahip olması, Ghost’un hikayesinin, filmin Avengers evreniyle bağlantılı olduğunu göstermek için (birazcık zorlama bir şekilde) SHIELD’a bağlanması gibi noktalar filmde benim gözüme batan noktalar oldu. Bunun yanında film zaten komedi filmi olduğu için ve baş rolünde Paul Rudd gibi bir ismi barındırdığı için espriler ve komik anlar ile doluydu, ancak filmin sonlarına doğru Scott ve Woo arasında geçen yemek muhabbeti gibi zorlama komedi anları da yok değildi. Ama eğer zorlama komedi anları artık Marvel’in imza hareketi gibi bir şey oldu, zorlama komedi olmayan Marvel filmi yok gibi bir şey (Black Panther’i hariç tutarak söylüyorum).

Avengers-Infinity-War-Ant-Man-Wasp-Captain-Marvel-Copy

Avengers: Infinity War ve Avengers 4 arasında köprü

Filme gidenlerin çoğu filmin Captain America: Civil War’dan sonra geçtiğinin farkında olarak gitmiş olsa da içten içe Infinity War göndermesi bekleyen izleyenlerin sayısı hiç de az değildi. Bu gönderme, filmin mid-credit sahnesinde geldi. Bildiğimiz kadarıyla Ant-Man ve The Wasp’ın Avengers 4’te önemli bir rolü olacaktı ama bu sahnede Kuantum Alemi ile ilgili asıl bilgiye sahip üç karakterin de ölmesi, bana göre Ant-Man’i Avengers 4 filminin en önemli 3 karakterinden biri yapıyor, diğerleri Thanos ve Iron Man olmak üzere. Avengers, Iron Man ve yanında Captain America’nın liderliğinde ve Ant-Man’in yardımlarıyla Thanos’a karşı savaşacak gibi duruyor ancak asıl soru şu: Ant-Man Kuantum Alemi’nden nasıl çıkacak? Bunun cevabını Captain Marvel filminde bir mid-credit veya after-credit sahnesi olarak veya Avengers 4 filminin başında görebiliriz. Ancak Ant-Man and the Wasp, Avengers 4 için zaten mevcut olan heyecanı ve merakı üçe belki dörde katlayarak bitti.

Ant-Man and the Wasp hakkındaki görüşlerim bu şekilde. Sizin filmle ilgili yazıda göremediğiniz ve bahsetmek istediğiniz bir nokta var mı? Düşüncelerinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

Yorumları Gör (4)

1 Yorum

 1. Anıl AKDAĞLI

  8 Temmuz 2018 at 20:51

  Ben beğendim baya.Düşmeyen sürekli sizi yüksek tutan bi temposu vardı

 2. Wolverine

  9 Temmuz 2018 at 20:11

  “Ant-girl” demişsiniz fakat öyle bir karakter yok, karakterimiz “Wasp” yani “yaban arısı”. Bir diğer deyişle karınca ile pek alakası yok yani… Bilmem anlatabildim mi

 3. A.F.I

  14 Temmuz 2018 at 08:38

  Kara panter de zorlama sahnelerden nasibini almıştı. Panteri ölümden döndürdükleri sahnede kabile liderinin salak salak gülmeleri vardı mesela.

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ant-Man and The Wasp
Bulut Şimşek
@buluttsimsek7

Mahalle dostu film haberciniz

Daha Fazla Ant-Man and The Wasp

img_4397.jpg

Disney+ Bugün Yeni Haberler Açıklayacak

Emre Türkoğlu11 Nisan 2019
images (1)

Yeni Videoda Ant-Man Thanos’u İçeriden Fethediyor (!)

Arif Emre4 Nisan 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
Ant-Man-and-Avengers-4

Ant-Man and The Wasp Filminde Bir Avengers Üyesi Bulunuyormuş!

Arif Emre26 Temmuz 2018
how-ant-man-2-captain-marvel-can-use-avengers-infinity-wars-ending

Ant-Man and The Wasp Avengers 4’e Nasıl Bağlanıyor, Bu Ne Anlama Geliyor?

Arif Emre5 Temmuz 2018
MV5BZDM2YjVjYjItYmJkOS00YjYxLWFmYzgtNjQ2OTkwOGYwZmNkXkEyXkFqcGdeQXVyNzk3NDUzNTc@._V1_SX1777_CR0,0,1777,937_AL_

Ant-Man and The Wasp Rotten Tomatoes’dan Geçer Not Aldı, Ama Yetecek Mi?

Arif Emre3 Temmuz 2018
3

Ant-Man and The Wasp: Michelle Pfeiffer’in Kostümüne İlk Bakış!

Bartu Yılmazer6 Haziran 2018
7

Ant-Man and the Wasp’dan Merak Edilen Fotoğraf Ortaya Çıktı!

Bartu Yılmazer8 Mayıs 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.