Aquaman

Açılın, Kral Geliyor! [Fragman İncelemesi]

Açılın, Kral Geliyor! [Fragman İncelemesi]
M. Engin Topaloğlu

Merhaba Değerli Okuyucular,

Açıkçası bu platformda yazmayı ne kadar özlediğimi kelimelerle anlatamam. Anlatmayı denediğim bir yazıyı ise biraz önce sizlerle paylaştım bile. Orada yakın zamanda hangi çizgi romanların incelemelerini yapacağımı, hangi tür haberler üzerine yazacağımı belirttiğimi söyleyebilirim.

Şimdi ise konumuz başlıkta gördüğünüz üzere Aquaman… Hepimiz Aquaman fragmanını uzun zamandır bekliyorduk ve filmin yönetmeni James Wan, içine sinen bir fragman için çalıştığını bizlerle daha önce paylaşmıştı.

İşte o gün gelip çattı ve fragman dün itibariyle yayınlandı. Artık fragmanı incelemeye başlayabiliriz:

Aquaman’i yani diğer adıyla Arthur Curry’i aslında Justice League filminde ilk kez görmüştük ama filmin montajındaki affedilemez hatalar nedeniyle kendisini yakından tanımak maalesef mümkün olmamıştı.

Kral olmayı reddeden ve yüzeyde bir yaşam süren Curry’nin, üvey kardeşi Kral Orm’un yüzey dünyasına saldıracağını haber almasıyla harekete geçtiğini görüyoruz. Bir diğer deyişle Aquaman’in yükselişini göreceğiz ve elbette Jason Momoa karizmasını.

Her ne kadar sürekli “Ben kral değilim… Ben lider değilim…” diye söylense de söz konusu evi ve sevdikleri olduğunda taşın altına elini koymaktan çekinmeyen bir savaşçının mücadelesini izlemenin ise keyifli olacağını söylemek mümkün.

Şimdi fragmandan yola çıkarak film hakkındaki bazı tespitlerimi sıralamak istiyorum:

  • Su altı diyarı gayet güzel yansıtılmış. Gözüme batan bir görüntü görmedim. Özellikle Justice League’deki su baloncuğu altında yapılan konuşma fiyaskosundan sonra Aquaman’deki su altı diyarının daha gerçekçi olduğunu söyleyebilirim.
  • Arthur’un üvey kardeşi Orm ile “Marvel-Black Panther”daki gibi birebir mücadelesini görüyoruz. Bu sahneler Black Panther’da gereksiz uzatılmış ve filmde tahmin edilebilirlik oluşturmuştu. Aquaman’de ise bu mücadelenin çok uzamayacağı hatta filmin önemli kısmını oluşturmayacağı düşüncesindeyim. Arthur’un bir an önce kral olup ana düşman Black Manta ile savaşacağı gerçeğini ortaya koymamız gerekiyor.
  • Deniz altında meydan savaşı bize kısa da olsa gösterildi. Fragman üzerinden iyi/kötü biçiminde bu sahneye net bir yorum yapmam mümkün değil ancak umarım güzel bir savaş sahnesi izleriz.
  • Senarist kadrosunda Geoff Johns’un ismini gördüğümde ise aklıma ilk gelen şu oldu: Johns, yavaş yavaş çizgi roman dünyasından uzaklaşıp bilgi ve deneyimlerini DC Film çatısı altında kullanacak. Gayet olumlu bir gelişme olarak görüyorum. DC filmlerinin DC literatürüne hakim kişilerce yapılması elbette en doğrusu olacaktır.

EnginYorum: Son olarak DC filmlerinin gidişatı hakkında yorumda bulunmak istiyorum. Gerek Shazam gerekse Aquaman fragmanlarında dikkatimi çeken unsur esprilere yer verilmesi oldu. Aslında bunun temeli Suicide Squad’a dayanıyordu. Man Of Steel ve Batman V Superman filmlerinin karanlık havasının seyirci tarafından kabul görmemesi üzerine böyle bir yola gidilmişti. Ancak bazı tespitleri objektif biçimde yapmamızda fayda var:

  1. Filmin karanlık temaya sahip olması filmi kötüleştiren bir unsur değildir. Batman’in olduğu, hele ki iki büyük süper kahramanın ölümüne kavga ettiği bir filmde espriler,şakalar beklemek yanlış olur.
  2. BvS’nin en büyük hatası film süresinin yanlış ayarlanmasından ötürü montajlanmış, kesilmiş sahnelerin varlığı idi. Karanlık olması değil.
  3. Justice League, bir Zack Snyder filmi değildir. Bir Avengers filmi olamayarak da tarihteki başarısız uyarlamalar arasındaki yerini almıştır.
  4. Marvel ve DC çizgi romanlarını okumayı seven biri olarak her iki yayınevinin de karanlık ve aydınlık hikayeleri bulunmaktadır. Olaya film dünyası bazında bakarsak ise espri yapmak MCU’nun tekelinde değildir ancak DCEU’nun başarılı olma şartı bir MCU olmak olmamalıdır. Biz izleyiciler birbirinin kopyası niteliğindeki filmler için para ödememeliyiz.
  5. Shazam fragmanıyla ilgimi çeken bir film olmuştur. Karakteri itibariyle de böyle bir film ona çok yakışacaktır. Ancak buradaki mizah elbette Aquaman’de bu seviyede olmamalıdır. Yoksa ikinci bir Justice League faciası (Aquaman) yaşarız. Nitekim böyle olacağını düşünmüyorum. Gerçekten bir kralın onurlu mücadelesini izleyeceğimizi umuyorum.

Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar değerli okuyucular…

Esen kalın!

 

Aquaman
M. Engin Topaloğlu
@engint21

19 Model Mühendis. Muzip ve Ciddi İnsan Oluşumu.

Daha Fazla Aquaman

jason-momoa-drax-art

Jason Momoa Paylaşılan Konsept Çalışmalarında Drax!

Arif Emre10 Ocak 2019
462563278s

Aquaman DCEU’nun En İyi Filmi Miydi?

Arif Emre5 Ocak 2019
jghjhkgk

Yılın En İyileri Belli Oldu!

Arif Emre31 Aralık 2018
aquaman-box-office-china

Aquaman’in Toplam Hasılatı Justice League’i Geçti!

Arif Emre30 Aralık 2018
KKBHVK

Yılın En İyilerini Seçiyoruz, Hemen Oy Ver!

Arif Emre27 Aralık 2018
Aquaman-Jason-Momoa-Council-of-Kings-SR

Bir Kraldan Çok Daha Fazlası! Kahramanınızla Tanışın: Aquaman [Spoilersız Ön İnceleme]

M. Engin Topaloğlu27 Aralık 2018
vv

Hangi Filmler Vizyona Girecek? #VizyonTakvimi

Betül Karataş27 Temmuz 2018
aquaman

Aquaman Filminden Fragman Bekleyenlere Yönetmenden Mesaj Var!

Bulut Şimşek26 Mart 2018
cats

Heyecan-Ölçer #44: 2018’de En Çok Beklediğimiz 9 Çizgi Roman Uyarlaması Film!

Arif Emre14 Ocak 2018

Cizgiroman.com’da bulunan tüm yazı, resim video ve içeriklerin telif hakları Cizgiroman.com'a aittir. İzinsiz ve referans gösterilmeden paylaşılamaz.


Contact: emre[at]cizgiroman.com
info[at]cizgiroman.com

Copyright © 2014 Cizgiroman.com Tüm Hakları Saklıdır.